I nadále zůstanou velké obchody o vybraných svátcích zavřené.

Velké obchody zůstanou i nadále o některých státních svátcích zavřené. Návrh senátorů na zrušení zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě zamítl Ústavní soud. Za porušení zákazu prodeje ve stanovené dny hrozí od České obchodní inspekce pokuta až 5 miliony korun.

Senátoři argumentovali tím, že zákon je v přímém rozporu se základními lidskými právy a znevýhodňuje některé obchodníky. Podle senátorů dopadá zákon také na zaměstnance, kteří přicházejí o možnost výdělku v uvedené dny.

„Je legitimním cílem zákona umožnit zaměstnancům v pracovním poměru připomenout si svátky, které jsou součástí české kulturní a duchovní tradice. Je legitimní připomenout i ostatním, že je vhodné v některé dny vyhnout se nákupnímu shonu a věnovat se jiným činnostem,“ zdůvodnil soudce zpravodaj David Uhlíř rozhodnutí.

Zákon se týká prodejen s plochou nad 200 metrů čtverečních a výslovně zakazuje prodej 1. ledna, na Velikonoční pondělí, dále 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den smí velké obchody prodávat jen do 12:00.

Omezení provozní doby se naopak nevztahuje na malé prodejny, čerpací stanice, lékárny, prodejny na nádražích, letištích a ve zdravotnických zařízeních. Zákon se také neuplatní v dobách války, stavu nebezpečí, nouze nebo ohrožení státu.

Na začátku března 2019 poslanci zrušili zákaz prodeje o vybraných svátcích pro velkoobchody. Novelu zákona o prodejní době podpořilo 112 poslanců z ANO, ODS a SPD. Pozměňující návrh na rozšíření zákazu prodeje v obchodech nad 200 metrů čtverečních na všechny svátky neprošel.

Zrušit celý zákon o prodejní době navrhovala již dříve opoziční ODS. Sněmovna ale její návrh loni v lednu zamítla.

Za zachování zákona o prodejní době tenkrát hlasovalo 101 poslanců hlavně z klubů ANO, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL, přidali se i někteří Piráti. (pel)

ROZHODNUTÍ ÚSTAVNÍHO SOUDU VE VĚCI ZÁKAZU PRODEJE VE SVÁTCÍCH: DOKUMENTY

Obchody o svátcích otevřou pro podnikatele. Pro občany zůstanou nadále zavřené