Tlak na mobilní operátory ohledně ceny dat v Česku se zvyšuje. Premiér Andrej Babiš chce od reálné údaje o tom, za jaké ceny využívají Češi mobilní data.

Premiér Andrej Babiš (ANO) tlačí na mobilní operátory v Česku, aby prozradili reálné ceny mobilních dat. Vedení operátorů mu má do týdně předložit reálné údaje o cenách, ze které Češi služby využívají. ČR patří mezi jedny z nejdražších států v Evropě.

„Tlak na levnější data pokračuje. Dostal jsem za jeden stůl generální ředitele všech operátorů. Brání se, že ceny nejsou takové, jak ukazují srovnání. Vyzval jsem je, ať konečně řeknou, jak to s cenami je a neschovávají se za podpultové nabídky. Do týdne přinesou reálná čísla,“ uvedl Babiš.

Podle několika mezinárodních srovnání jsou ceny mobilních služeb včetně přenosů dat v Česku jedny z nejvyšších v Evropě.

Operátoři však argumentují tím, že mnoho zákazníků volá i datuje za nižší než ceníkové ceny, protože získali individuální výhodnější nabídku.

Podle zjištění Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) využívá levnější tarify zhruba třetina koncových zákazníků a průměrná výše slevy proti ceníkovému tarifu dosahuje zhruba 30 %. Nabídky podle úřadu pak pokřivují trh.

Ministryně obchodu a průmyslu Marta Nováková (ANO) nedávno v televizi prohlásila, že za předražená mobilní data v Česku si prý mohou lidé sami, a ne operátoři.

Češi si podle ní totiž nechtějí drahá data kupovat. Kdyby si podle ní zákazníci kupovali více dat, byla by data v Česku levnější.

Argumentovala tím, že vybudování mobilních sítí stálo operátory miliardy korun a nyní je využívá jen malá skupinka lidí, neboť Češi spíš hledají připojení k bezdrátovým wi-fi sítím.

Podle HN ale argumenty operátorů při srovnání nákladů na výstavbu infrastruktury neobstojí.

Za vysoké ceny mobilních dat si lidé v Česku mohou sami, tvrdí Nováková

Mobilní operátoři v ČR patří mezi nejziskovější v Evropě, ukázala analýza

(pel)