Vědci podpořili středoškolské studenty, kteří se připojili ke globální akci Friday for future a budou stávkovat za ochranu klimatu. (Ilustrační foto)

Více než stovka českých akademiků podpořila chystanou stávku studentů, kteří tak chtějí pomoci zastavit globální oteplování. Středoškoláci z několika českých měst chtějí přimět politiky, aby více chránili klima a snažili se snižovat emise. Přidali se tak ke stovkám aktivistů na celém světě, kteří protestují po vzoru švédské studentky Grety Thunbergové.

Vědci v prohlášení uvedli, že Česko stále patří v produkci oxidu uhličitého na obyvatele stále mezi největší světové znečišťovatele a nemůže se proto tvářit, že se ho problém netýká.

Je třeba podle nich učinit konkrétní opatření, týkající se například útlumu těžby a spalování uhlí, péče o zemědělskou půdu, lesy, vodu v krajině a dalších aspektů klimatické adaptace.

Podle klimatologa Alexandra Ače svět nepřikládá změnám klimatu náležitý význam a dosavadní snahy o řešení jsou nedostatečné. Oceňuje proto aktivní přístup mladých lidí.

Také podle studentů reakce politiků neodpovídají závažnosti situace. Příkladem může být prolomení limitů těžby, emisní výjimky pro uhelné elektrárny nebo neudržitelné nakládání se zemědělskou půdou.

Stát podle nich investuje z převážné většiny do fosilního průmyslu namísto do čistých zdrojů energie. Vybízejí proto politiky, aby ihned realizovali potřebné kroky ke snížení emisí.

Celosvětové stávky jsou inspirovány protestní akcí Grety Thurnbergové, která se v srpnu 2018 rozhodla každý den sedět před švédským parlamentem a vyžadovala po vládě snížení emisí. Po švédských všeobecných volbách pokračovala ve stávkách každý pátek.

V Česku se k iniciativě Friday for future přidala nejdříve trojice středoškoláků z Prahy a Brna, postupně se začali přidávat studenti z Ostravy, Olomouce, Liberce a dalších měst. Aktuálně se k protestu přihlásilo přes 2500 českých středoškoláků.

Světová banka dá do roku 2021 přes 4,5 bilionu korun na boj proti globálnímu oteplování

Změna klimatu na Zemi prudce zdraží pivo v hospodách, zjistili vědci

Globální oteplování je klam: Není taková hrozba. Zveličuje se, tvrdí britští vědci

(pel)