Tesla bude svůj nový Model 3 prodávat výhradně přes internet, aby tím snížila náklady.

Tesla uvedla na trh Model 3. Musk současně světu oznámil, že bude firma své elektromobily prodávat jen na internetu, aby tím ušetřila náklady. Model 3 stojí 35 tisíc dolarů, tedy téměř 800 tisíc korun. 

Americká společnost Tesla nabídne zákazníkům dlouho slibovanou verzi elektromobilu Model 3 s cenou 35 tisíc dolarů (necelých 790 tisíc Kč). Firma zároveň oznámila, že ve snaze snížit náklady přechází výhradně na prodej online.

Čtyřdveřový sedan Model 3, který Tesla poprvé předvedla v červenci 2017, ujede na jedno nabití asi 350 kilometrů. Firma ho chtěla nabízet jako alternativu k luxusnějším modelům.

Jeho průměrná cena však loni na podzim přesáhla 50 000 dolarů (více než 1,1 milionu Kč).

Přechod na online prodej by měl umožnit snížit cenu všech elektrických vozů Tesly v průměru o šest procent. Některé lasické prodejny Tesly zůstanou otevřeny a poslouží jako galerie nebo informační centra.

Tesla má v současnosti po celém světě 378 prodejen a servisních center.

„Je rok 2019 a lidé chtějí nakupovat online,“ řekl Musk k plánu na uzavírání prodejen. Rozhodnutí bylo podle něj těžké, ale správné.

Zdůraznil však, že uvedená změna je nutná.

„Je to jediná cesta, jak u tohoto vozu dosáhnout úspor,“ podotkl Musk.

„Je velmi obtížné vyrábět tento vůz za 35 tisíc dolarů a mít udržitelné finance,“ dodal.

Kolik obchodů zůstane otevřeno a kolik lidí firma propustí šéf Tesly Elon Musk neprozradil. Tesla už v v lednu oznámila, že hodlá zrušit 3150 pracovních míst, což odpovídá zhruba sedmi procentům její pracovní síly.

Musk upozornil, že firma bude v tomto čtvrtletí navzdory úsporným opatřením ztrátová. V loňském čtvrtém čtvrtletí jí klesl čistý zisk na 139,5 milionu dolarů (3,1 miliardy Kč) z 311,5 milionu dolarů v předchozích třech měsících.

Tesla vyrábí i sedany Model S a sportovně-užitkové vozy Model X. (sfr)