Dostavbu jaderné elektrárny Dukovany začal na vlastní pěst organizovat Pirát Lipavský. (Ilustrační foto: redakční koláž).

Pirátský poslanec Jan Lipavský začal na vlastní pěst organizovat dostavbu jaderné elektrárny Dukovany (ČEZ). V této věci jednal na ambasádách Ruska, USA, Francie, Jižní Koreje, Číny i Německa s cílem zjistit, co která země v jaderné energetice nabízí. Dostavbu jaderné elektrárny pokládá Lipavský za nutnou.

Na informaci upozornilo Právo.

Vláda Andreje Babiše ještě nerozhodla, zda vypíše tendr na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech nebo Temelíně. Místopředseda zahraničního výboru Sněmovny Jan Lipavský (Česká pirátská strana) však již začal organizovat dostavbu Dukovan.

O svých jednáních na ambasádách informoval Lipavský v evidenci lobbistických kontaktů, kterou si Piráti vedou na internetu.

„Obeslal jsem na podzim představitele všech států, které mají potenciál se přihlásit do výběrového řízení zakázky na dostavbu nových jaderných zdrojů. Tedy USA, Rusko, Čínu, Koreu, Japonsko a Francii. A přibral jsem i Německo, protože je to náš soused, má silný průmysl a je potřeba se s ním o tématu bavit,“ uvedl Lipavský.

Zajímal se prý zejména o to, co jsou země schopné projektu nabídnout a co očekávají z české strany.

„Byla to informativní schůzka, abych měl představu, jaká je situace,“ zdůraznil.

Závěr, koho by na stavbu nových reaktorů doporučil, Lipavský ze schůzek vyvozovat nebude.

„Ale jeden závěr se ukázal jednoznačně, že bychom měli vypsat tendr. Jednoznačně jsem se shodl s představiteli demokratických zemí, že by měla být vypsána férová soutěž, v níž by se jejich firmy, ať už soukromé, nebo vlastněné státem, utkaly,“ prohlásil Lipavský.

Proti tomu, aby elektrárnu stavěly ruské nebo čínské firmy, se postavila v létě i komise, složená ze zástupců ministerstev a tajných služeb. BIS navíc pravidelně varuje před počtem ruských a čínských špionů.

Podle informací Respektu chce komise jako jedno z kritérií tendru stanovit, aby země některého z uchazečů nesměla pokládat Česko za svého nepřítele. Zakázka by tak unikla Rusku, jež ve svých vládních dokumentech uvádí, že jeho nepřítelem je NATO, tedy i ČR.

Vládní plán rozvoje jaderné energetiky počítá s tím, že se v obou českých atomových elektrárnách postaví po jednom novém bloku. Původní tendr, který ČEZ zrušil už v dubnu 2014, předpokládal dokončení dvou temelínských bloků. Nyní se jeví pravděpodobněji dostavba Dukovan, kterým dříve skončí životnost. (sfr)