Theresa Mayová se domnívá, že Velká Británie může od Evropské unie získat další záruky umožňující přijetí smlouvy o brexitu v britském parlamentu. Britská premiérka to oznámila poté, co lídři EU objasnili svůj pohled na tzv. irskou pojistku. Podle řady britských politiků ale Velká Británie už žádné záruky od EU nezíská.

Podle Mayové je sice stále na čem pracovat, ale dosáhlo se pokroku a „další objasňování“ by mohla pokračovat.

„V příštích dnech budeme jednat o tom, jak získat další záruky, které potřebuje britský parlament,” uvedla.

V nočním dokumentu dalo 27 ostatních zemí Unie najevo, že irská pojistka, která má garantovat, že Velká Británie nepostaví bez dohody pevnou hranici mezi Irskem a Severním Irskem, je záložní plán. Ideálně by vůbec neměl být po konci přechodného období po brexitu ani spuštěn, protože do té doby se Brusel a Londýn chtějí dohodnout na novém a lepším řešení v rámci budoucího těsného obchodního partnerství Británie a EU.

Jednání o něm by měla začít co nejdříve po brexitu a příprava ještě dříve. Pokud se dohodu nepodaří sjednat včas a irská pojistka, fakticky držící Severní Irsko v evropské celní unii, naskočí, měla by být opět jen dočasným řešením, dokud jej nenahradí nová a co nejrychleji dojednaná dohoda.

Mayová zdůraznila význam jednání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Evropští partneři podle ní dali jasně najevo, že se po ratifikaci dohody o vystoupení chtějí s britskou stranou rychle domluvit na nové smlouvě upravující budoucí těsné hospodářské partnerství.

Britská premiérka přiznala, že nelze vyjednat jinou dohodu.

„EU má stejně jako já jasno v tom, že odejdeme-li na základě dohody, tak na základě této.“

Vyjádření Mayové o upřesňování dalších bodů ale britští politici nepovažují za žádný průlom. Labouristický stínový ministr pro brexit sir Keir Starmer řekl, že po summitu je jasné, že premiérka by už nemohla dosáhnout žádné „smysluplné změny dohody o brexitu“ a že by měla nechat o dohodě hlasovat už příští týden.

Konzervativní zastánce brexitu Mark Francois svůj pohled nezměnil a BBC řekl:

„Je zcela jasné, že toto nikdy neprojde sněmovnou.” (jaz)