Čistý zisk bank v České republice stoupl letos o 300 milionů na 43,9 mld. korun.

Bankám a spořitelnám v Česku v prvním pololetí roku 2018 meziročně stoupl celkový čistý zisk o 300 milionů na 43,9 miliardy korun. Vyplynulo to z informací České národní banky. Bilanční suma bankovního sektoru v ČR koncem června činila 7,4 bilionu korun, což od začátku roku představuje nárůst o 440 milionů korun.

Zisk z finanční a provozní činnosti bank stoupl meziročně o dvě miliardy na 94,3 miliardy korun. Úrokové výnosy se zvýšily o 10,4 miliardy na 81,8 miliardy korun. Výnosy z poplatků a provizí jim vzrostly o 400 milionů na 22,4 miliardy korun.

V letošním prvním pololetí banky vydělaly na zvýšení úrokových sazeb ČNB, které se promítlo do cen hypoték a dalších úvěrových produktů. Tato operace však nebyla zohledněna u spořících produktů pro klienty.

Růst úrokových sazeb však některým bankám nestačil k tomu, aby dokázaly napodobit zisky z loňska. Tehdy většina bank vydělala na kurzových operacích v souvislosti s ukončením devizových intervencí.

České spořitelně stoupl v pololetí čistý zisk meziročně o 2,6 procenta na 7,9 miliardy korun, UniCredit Bank v ČR a na Slovensku se zisk zvýšil o sedm procent na 4,3 miliardy Kč.

Moneta Bank zaznamenala pokles o 3,4 procenta na 2,1 miliardy Kč. Komerční bance klesl zisk o 12,4 procenta na 6,9 miliardy korun.

Raiffeisenbank klesl zisk o čtyři procenta na 1,65 miliardy Kč a ČSOB o dvacet procent na 7,5 miliardy Kč.

Na českém finančním trhu působilo na konci června 46 bank, poboček zahraničních bank a stavebních spořitelen.( sfr)