Toyota dodá na OH v Tokiu přes 3000 osobních automobilů s elektrickým, hybridním nebo vodíkovým pohonem. (Foto: Toyota Mirai)

Japonská automobilka Toyota dodá na letní olympijské a paralympijské hry v Tokiu v roce 2020 přes 3000 osobních automobilů s elektrickým, hybridním nebo vodíkovým pohonem. Ve flotile bude vysoký počet bezemisních elektromobilů na vodíkové palivové články (FCEV), jako je například sedan Toyota Mirai.

Zbytek vozového parku bude tvořen převážně nejnovějšími hybridními modely a plug-in hybridními vozidly (HEV/PHEV) značek Toyota a Lexus, ale i novými elektromobily s bateriovým pohonem (BEV).

Na olympiádu vyšle i autobus Toyota Sora poháněný palivovými články, stejně tak jako vysokozdvižné vozíky se stejným typem pohonu, vyráběné a prodávané firmou Toyota Industries Corporation.

Japonská automobilka chce společně s pořadateli olympiády dosáhnout nejnižší úrovně emisí v rámci všech oficiálních vozových parků her v historii.

Toyota se v roce 2015 stala oficiálním celosvětovým partnerem pro mobilitu na roky 2017-2024, pokrývající olympijské a paralympijské zimní hry v Pchjongčchangu 2018 (Jižní Korea) a Pekingu 2022 (Čína), letní olympijské hry v Tokiu 2020 (Japonsko) a Paříži 2024 (Francie).

(pel)