Evropská unie (EU) nezákonně podporuje výrobce letadel Airbus. Rozhodla o tom Světová obchodní organizace (WTO). Ta už na nekalé praktiky EU upozornila v minulosti, Unie ale s nezákonnou podporou Airbusu ani přesto neskončila. USA kvůli tomu zvažují odvetná opatření.

Spojené státy by podle pravidel WTO mohly reagovat protiopatřeními, domnívají se podle agentur experti v Ženevě. Rozhodnutí je totiž součástí sporu Airbusu s americkým konkurentem Boeing. Ten tvrdí, že ho nepovolená podpora evropského výrobce poškozuje.

„Dnešní konečný rozsudek vysílá jasný signál: Porušování pravidel stejně jako nelegální subvence nebudou tolerovány,“ komentoval výsledek sporu šéf Boeingu Dennis Muilenburg.

„Pokud EU konečně nezajistí zastavení porušování pravidel a poškozování amerických zájmů, USA budou nuceny k zahájení odvetných opatření vůči výrobkům z EU,“ reagoval na rozhodnutí WTO americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer.

Podle USA poskytly evropské státy Airbusu státní pomoc v hodnotě 22 miliard dolarů (475 miliard korun) v souvislosti s výrobou letadel A380 a A350, uvedl server BBC.

Podle komisařky EU pro obchod Cecilie Malmströmové WTO v rámci rozhodnutí zamítla podstatnou část amerických argumentů týkajících se údajné podpory Airbusu. EU nyní podle ní musí splnit pouze několik zbývajících povinností, aby postupovala zcela podle pravidel.

(jaz)