Přehled zpráv z byznysu v České republice. Na Vítkovu CPI míří další žaloba.

Pekárna Agrofertu dotací 100 milionů korun na toastové chleby křiví trh v Česku, tvrdí konkurence. Na skupinu CPI Radovana Vítka míří další žaloba. V článku naleznete i další zajímavé zprávy o problémech českých byznysmenů v uplynulém období.


Pekárna Agrofertu dostala dotaci 100 milionů na toastové chleby. Podle konkurence pokřivuje situaci na trhu

Společnost Penam z holdingu Agrofert rozjela novou moderní linku na výrobu zdravějšího, inovovaného toastového chleba. Získala na to evropskou dotaci ve výši 100 milionů korun, čtvrtinu celé investice. Podle konkurenční společnosti United Bakeries dotace pro Penam pokřivuje situaci na trhu. Informovaly o tom Hospodářské noviny.

Pekárně dotaci získala z rozhodnutí výběrové komise z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost v prosinci 2016. Nový chléb, který bude vyrábět linka v Herinku u Prahy, by měl být zdravější, bez konzervantů, chutnější a s delší trvanlivostí.

Konkurent United Bakeries přitom s inovativním toustovým chlebem přišel už před osmi lety. Mluvčí pekárny Jaroslav Pomp upozornil, že výrobek bez konzervantů a se sníženým obsahem soli už dávno na trhu je. Současně také připomněl, že jejich společnost modernizovala linku na toustové chleby bez dotací.

United Bakeries má s Agrofertem dlouhodobý spor. Agrofert v roce 2010 usiloval o spojení dvojky pekárenského trhu United Bakeries se svým Penamem. Agrofert tehdy zaplatil zálohu 100 milionů korun, ale v roce 2013 spojení definitivně padlo. United Bakeries z toho vinila Agrofert, ten naopak tvrdil, že jednání ukončila společnost United Bakeries.

Spor dospěl až k soudu. Ten v dubnu 2017 rozhodl, že United Bakeries musí vrátit společnosti Agrofert stomilionovou zálohu na chystaný, ale nedokončený nákup. Skupina musí Agrofertu navíc doplatit 36 milionů korun na úrocích, dalších 10 milionů korun bude platit za náklady soudního řízení. Společnost United Bakeries se proti rozhodnutí dovolala k Nejvyššímu soudu.

Na Vítkovu CPI míří další žaloba

Společnost Investhold podala předžalobní výzvu kvůli údajnému zdržování zápisu mezi akcionáře CPI Radovana Vítka. Firmy se sídlem na Marshallových ostrovech, která u soudu po Vítkově matce Miladě Malé požaduje až 30 miliard korun, tak podnikla další krok. Zprávu uveřejnily Novinky.cz.

Právní zástupci Investholdu požádali zástupce společnosti Rivaroli, která je jedním ze subjektů, jejichž prostřednictvím drží Vítek akcie CPI, aby byl Investhold bez zbytečného odkladu zapsán do seznamu akcionářů. Investhold uvádí, že předložil 10 kusů listinných akcií, které představují 50 % akcií ve společnosti. Převzetím těchto akcií se společnost Investhold měla v únoru 2018 stát minoritním akcionářem CPI.

Podle mluvčího Investholdu Jiřího Reichla dochází od začátku února na straně CPI k obstrukčnímu jednání a dosud nebyl zápis do seznamu akcionářů proveden. Podle jeho slov Investhold shromáždil soubor právní dokumentace, která za osm let spolupráce a tichého partnerství vznikla mezi jeho představiteli a společností CPI.

Až 30 miliard korun požaduje Investhold po Malé, kterou označuje za svého dlužníka, a přeneseně vůči skupině CPI ovládané Vítkem. Podnik tvrdí, v letech 2008 až 2016 financoval Vítkovy aktivity, a umožnil tak skupině CPI Property Group rychle získat pozici jedné z nejsilnějších evropských realitních společností.

Podle mluvčího Jana Buriana CPI žádné peníze nedluží a bude se bránit všemi prostředky. Za skupinou Investhold podle něj stojí kontroverzní podnikatelé Marek Čmejla a Jiří Diviš, kteří byli ve skupině odsouzených ve Švýcarsku za podvod a praní špinavých peněz v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti.

Hádky o miliardy korun z Mostecké uhelné

Bývalý odsouzený manažer Mostecké uhelné Antonín Koláček prohlásil, že mu bývalí spoluvlastníci společnosti Vasil Bobela a Petr Pudil dluží 4,5 miliardy korun. Oba bývalí majitelé mu údajně dluží peníze, které získali za prodej společnosti miliardářovi a současnému vlastníkovi Pavlu Tykačovi.

Stejnou částku Bobela s Pudilem podle Koláčka dluží také sestře jednoho z dalších manažerů Mostecké uhelné, Luboše Měkoty, který v roce 2013 zemřel. Koláček to řekl v rozhovoru pro server E15.cz.

Podle Koláčka si Bobela s Pudilem část peněz za transakci Mostecké uhelné s miliardářem Pavlem Tykačem zasloužili, ale na druhou stranu si podle něj ale ponechali řádově 9 miliard korun, které jim nepatřily.

Bobela s Pudilem pokládají obchod za vyřešený a žádné závazky podle vyjádření svého mediálního zástupce neevidují.

„Podíly ve skupině Czech Coal jsme od společností ovládaných Antonínem Koláčkem a Lubošem Měkotou odkoupili před více než deseti lety. Celý obchod považujeme za dávno vypořádaný a neevidujeme k němu žádnou spornou pohledávku, soudní či arbitrážní řízení o úhradu kupní ceny,“ řekl mediální zástupce Bpd partners Vít Kurfürst.

Světlíkovy Vítkovice se připojily k insolvenčnímu řízení s Moravia Industry

K insolvenčnímu řízení se společností Moravia Industry se připojila společnost Vítkovice, která jí pronajímá haly Hardu Jeseník. Ostravský podnik přihlásili své pohledávky přes 4 miliony korun.

Společnosti Moravia Industry a Vítkovice vedou spor o platnost pronájmu výrobních hal v areálu závodu Hard Jeseník. Zatímco firma Vítkovice tvrdí, že Moravia Industry měla její haly kvůli výpovědi do konce února vyklidit, tak protistrana výpověď z nájmu napadla u soudu a zároveň požádala o předběžné opatření. Další soudní spor se týká loňského prodeje nemovitostí v areálu Hardu.

Moravia Industry koupila středisko Hard Jeseník, část závodu Vítkovice Power Engineering (VPE), ve výběrovém řízení loni 3. listopadu. Převzala stroje, know-how, zakázky, menší část nemovitostí a zhruba 130 zaměstnanců. Vedení Moravia Industry poté oznámilo, že v produkci montovaných hal hodlá pokračovat a jedná o zakázkách na příští rok.

Insolvenční návrh na Moravia Industry podal bývalý zaměstnanec Peter Antolík. Ten tvrdí, že mu Moravia Industry dluží za listopadovou mzdu a odstupné bezmála 100 tisíc korun. Antolík v insolvenčním návrhu uvedl, že firma dluží peníze nejméně čtyřem dalším zaměstnancům a Úřadu práce ČR. Soudu proto navrhl, aby na majetek Moravia Industry prohlásil konkurz. Soud insolvenční řízení zahájil na začátku března a o návrhu zatím nerozhodl.

(pel)