Farmaceutická firma Teva se loni propadla do ztráty 16 miliard dolarů. Největší výrobce generických léků na světě tak plánuje propustit 14 tisíc zaměstnanců. Výrobní aktivity má firma i v Česku, tam se ale propouštět nechystá.

Izraelská farmaceutická společnost Teva Pharmaceutical Industries se loni propadla do ztráty 16,3 miliardy dolarů (337 miliard korun) po zisku 68 milionů dolarů v předchozím roce.

Důvodem byly zejména rozsáhlé odpisy u aktivit ve Spojených státech. Teva je největším světovým výrobcem generických léků, což jsou kopie přípravků, kterým vypršela patentová ochrana.

Tržby společnosti se loni zvýšily o dvě procenta na 22,4 miliardy dolarů (463,6 miliardy korun), ve čtvrtém čtvrtletí se ale meziročně propadly o 16 procent na 5,5 miliardy dolarů.

Teva nyní čelí pokračujícímu propadu cen na trhu s generickými léky ve Spojených státech. Letos firma čeká pokles tržeb na 18,3 miliardy až 18,8 miliardy dolarů.

V polovině prosince Teva oznámila, že plánuje v rámci restrukturalizace svých globálních aktivit zrušit 14 tisíc pracovních míst. To odpovídá zhruba čtvrtině její celkové pracovní síly.

Plánované snižování počtu zaměstnanců je součástí dvouletého restrukturalizačního programu, který má firmě snížit náklady a pomoci při splácení vysokého dluhu. Ten je důsledkem předloňského převzetí divize generických léků firmy Allergan za 40,5 miliardy dolarů.

V Česku se očekává další nábor

Generální ředitel české divize Teva Czech Industries (TCI) Jaroslav Chylík nicméně v prosinci uvedl, že jeho podnik bude letos pokračovat v náboru pracovníků. Nyní má zhruba 1600 zaměstnanců.

Teva Czech Industries je nejvýznamnějším farmaceutickým výrobcem ve střední Evropě. Ročně vyprodukuje osm miliard tablet, 50 milionů želatinových tobolek a 210 milionů cytostatických tablet generických léčiv.

(jaz)