Jižní Korea se chystá zakázat obchody s kryptoměnami. Třetí nejbohatší muž světa Warren Buffett předpověděl virtuálním měnám špatný konec.

Jižní Korea plánuje zakázat obchody s kryptoměnami. Tamní vláda připravuje zákon, který tyto transakce zakáže. Mezi hlasité odpůrce virtuálních měn patří i třetí nejbohatší muž světa Warren Buffett. Podnikatel předpověděl virtuálním měnám špatný konec a uvedl, že do kryptoměn nikdy nehodlá investovat.

Jižní Korea připravuje zákon, který zakáže obchody s kryptoměnami, oznámilo ministerstvo spravedlnosti. Návrh na zákaz obchodů s kryptoměnami přichází poté, co policie a daňový úřad učinily tento týden razie u největších burz v zemi jako Coinone a Bithumb kvůli podezření z daňových úniků.

Růst bitcoinu o 1500 procent v roce 2017 vyvolal v zemi obrovskou poptávku po kryptoměnách, přilákal k investování řady lidí, včetně studentů a žen v domácnosti, a vyvolal obavy ze závislosti na hazardu.

V Jižní Koreji se denně uskuteční až 20 procent všech transakcí s bitcoiny.

Buffet: Kryptoměny nedopadnou dobře

Současná mánie kolem bitcoinu a dalších kryptoměn neskončí dobře. Předpověděl to podle serveru televize CNBC známý americký investor Warren Buffett.

„Co se týče kryptoměn, obecně mohu téměř s jistotou prohlásit, že dospějí ke špatnému konci. Kdy nebo jak se to stane, nevím,“ uvedl.

Buffett rovněž uvedl, že do kryptoměn nikdy nehodlá investovat. Podnikatel je podle časopisu Forbes třetím nejbohatším člověkem světa a díky svým úspěšným investicím si vysloužil přezdívku „věštec z Omahy“.

Silná slova kritiky vyslal na adresu bitcoinu už dříve také ekonom Joseph Stiglitz. Nositel Nobelovy ceny dokonce volá po zákazu digitální kryptoměny.

„Bitcoin je úspěšný jenom díky svému potenciálu pro obcházení legislativy a nedostatku dohledu. Myslím si, že by měl být zakázán. Společnosti nepřináší žádnou užitečnou funkci,“ prohlásil.

(pel)