Přechod pozemního digitálního televizního vysílání v ČR na novou normu DVB-T2 podle poslance Okamury (SPD) zavání účelovým vyhazováním peněz. I přes miliardové náklady se prý pokrytí digitálním signálem v ČR zmenší.

Přechod pozemního digitálního televizního vysílání v ČR na nový standard DVB-T2 má dalšího odpůrce. Proti zavádění nové digitální TV normy se postavil předseda SPD Tomio Okamura. Podle něho projekt „zavání účelovým vyhazováním peněz“ z veřejných zdrojů. Naopak, TOP 09 přechod na DVB-T2 podpořila.  

Podle šéfa strany Svoboda a přímá demokracie (SPD), poslance Tomia Okamury, neměl projekt přechodu Česka na novou digitální normu DVB-T2 v této podobě vůbec vzniknout.

Okamura výslovně poukázal na skutečnost, že kvůli zrušení analogového vysílání již dnes v mnohých oblastech nejde přijímat digitální televizní signál a lidé jsou odkázaní na placené satelitní vysílání.

„DVB-T2 bude poruchovější, to znamená, že tam, kde je dnes alespoň slabý signál, ten nový už nebude. Navíc ho ruší a oslabuje LTE,“ prohlásil Okamura.

„Nemyslím si, že tu je nějaká poptávka občanů po novém signálu, naopak, bude to drahé pro občany i pro stát.“

„Takže co získáme za miliardové náklady? Pouze menší pokrytí,“ konstatoval šéf SPD.

„Celý projekt zavání účelovým vyhazováním peněz. Nemyslím si, že tu je nějaká poptávka občanů po novém signálu, naopak, bude to drahé pro občany i pro stát,“ podotkl Okamura.

Vláda ČR rozhodla dříve než EU

Připravované rozhodnutí Evropského parlamentu vnucuje členským státům unie přechod pozemního televizního vysílání na nový digitální standard DVB-T2. Cílem tohoto zásahu má být uvolnění televizního pásma 700 MHz (ve kterém je dnes vysílán signál v normě DVB-T) ve prospěch služeb mobilního širokopásmového připojení.

Česká vláda o přechodu ČR na DVB-T2 rozhodla ještě před tím, než o něm bude hlasovat europarlament. V červenci 2016 vláda ČR přijala „Strategii rozvoje zemského digitálního televizního vysílání“, v níž schvaluje přechod na „technologicky vyšší standard DVB-T2“.

Přechod byl spuštěn

Fakticky tak byl v České republice přechod na nový standard DVB-T2 spuštěn, aniž by bylo na úrovni EU schváleno příslušné rozhodnutí o celé záležitosti.

Celoplošná akce se dotkne více než 60 procent domácností v ČR, které v nějaké podobě využívají příjem digitálního terestrického TV vysílání. Lidé si kvůli vynucenému přechodu na novou normu DVB-T2 budou muset koupit nové televizní přístroje či set-top boxy a také podstatně zmodernizovat své antény či zakoupit zcela nové. Celkové náklady domácností jsou odhadovány až na 5 miliard korun.

TOP 09: Technická nutnost

Přechod Česka na novou digitální TV normu podpořila TOP 09. Podle jejího poslance Františka Laudáta, místopředsedy hospodářského výboru Sněmovny, je přechod na nový standard DVB-T2 technickou nutností související s uvolněním kmitočtů pásma 700 MHz  pro nové vysokorychlostní mobilní služby.

Laudát poukázal na to, že k závěru roku 2016 bylo certifikováno pro příjem ve standardu DVB- T2/HEVC více než 600 typů televizorů a set top boxů. Tento počet prý nadále roste.

Při zahájení přepínání současné normy DVB-T na novou DVB –T2, které je předpokládáno na období let 2020 – 2021, budou podle Laudáta zřejmě všechny prodávané televizory již pracovat v této nové normě (DVB-T2).

„Navíc náklady na případné pořízení set top boxů budou dle mého odhadu v řádu stokorun. Dlouhá doba přechodu na nové kmitočty umožní i přirozenou obměnu přijímačů,“ prohlásil Laudát.

Přechod na novou televizní normu digitálního terestrického vysílání DVB-T2 má být v Česku dokončen zhruba v roce 2020. Termín dokončení přechodu na DVB-T2 stanovila vláda předběžně na 1. února 2021. Znamená to, že vysílání v dnes používané digitální normě DVB-T by mělo být definitivně ukončeno již za necelé 4 roky.

Proti nařízení EU

Proti připravovanému nařízení Evropské unie, které členským zemím nařizuje přechod na novou normu digitálního pozemního vysílání DVB-T2, se nedávno postavil europoslanec Petr Mach.

„Vždy považuji za ubohé lokajství, když naše vláda zavádí něco, co ještě ani žádný parlament v Bruselu neschválil. Jakoby už dopředu počítali s tím, že nám to nařídí,“ prohlásil Mach (Svobodní).

Televizní zvýhodnění

Souhrnné náklady státu na celý projekt jsou stanoveny v rozmezí 871 milionu až 1,06 miliardy korun. Subjektům, které se aktivně podílejí na uskutečnění přechodu na normu DVB-T2, bude z veřejných zdrojů poskytnuto celkem cca 630 milionů Kč.

Vládou schválená strategie předpokládá finanční „kompenzaci“ nákladů pro ty subjekty, které jsou držiteli přidělených radiových kmitočtů pro digitální vysílání, což jsou Česká televize a soukromé firmy České Radiokomunikace, Czech Digital Group a Digital Broadcasting. Většinu prostředků přitom získají České Radiokomunikace (ČRa).

Někteří kritici přechodu na novou vysílací normu namítají, že se jednak jedná o nedovolenou veřejnou podporu soukromým společnostem a tedy o neférové jednání, které narušuje hospodářskou soutěž.

Poukazují na skutečnost, že komplexním zafinancováním výstavby a zprovozněním nové terestrické digitální sítě (DVB-T2) za peníze z veřejných zdrojů budou neférově zvýhodněni nejenom provozovatelé těchto sítí (tedy zejména ČRa), ale i samotné digitální pozemní vysílání a to na úkor kabelového a satelitního TV vysílání, jejichž provozovatelé žádné kompenzace svých „oprávněných“ nákladů od státu nedostávají.

Zbytečné dotace

Europoslanec Mach označil finanční „kompenzace“ soukromým subjektům hrazené z veřejných zdrojů za zbytečné. Podle něho se jim dalo vyhnout, kdyby stát počkal, až provozovatelům sítí vyprší příslušné licence. Zdůraznil také, že by stát neměl dotovat či jinak zvýhodňovat žádný z existujících typů televizního vysílání.

Proti dotacím se vyslovil Okamura, který na dotaz, jestli je  v pořádku, že stát dotuje jeden typ TV vysílání (digitální terestrické) z veřejných zdrojů na úkor jiných typů TV vysílání (satelitní, kabelové TV), uvedl jednoznačně: „Není“.

Naopak poslanec Laudát (TOP 09) uvedl, že zmiňované finanční kompenzace soukromým subjektům jsou „v pořádku“.

„Ne všude jsou a budou vybudovány kabelová vedení z důvodů vysokých finančních nákladů a celoplošné pokrytí republiky signálem je i základní bezpečnostní otázkou. Komerční satelitní systémy se uživí i bez dotace,“ konstatoval Laudát.

Klíčová služba státu

Celoplošné pokrytí území republiky pro veřejnoprávní vysílání je podle Laudáta klíčovou službou státu. Proto na financování tohoto projektu z veřejných zdrojů nevidí nic špatného.

„Takto přechod na jiné frekvence vysílání financují i ostatní země. Jinak by se ceny například TV poplatků staly pro uživatele neúnosnými,“ konstatoval.

Poukázal současně na to, že přechod na DVB –T2 je „vynucenou nutností, nikoli našim svévolným rozhodnutím“.

Laudát (TOP 09): „Možnost přijímat kdekoli pozemní digitální vysílání je oprávněným nárokem občanů a jeho zajištění i prostřednictvím soukromých subjektů je povinností státu“.

„Uvolnění dnes užívaných pásem pro vysokorychlostní služby je například pro podnikání i uživatele mobilních služeb nezbytné a ekonomicky bude velmi přínosné. Bez vysokorychlostních mobilních služeb se neobejdeme,“ dodal Laudát.

„Možnost přijímat kdekoli pozemní digitální vysílání je oprávněným nárokem občanů a jeho zajištění i prostřednictvím soukromých subjektů je povinností státu. Jde nejen o zábavu, ale i bezpečnost,“ zdůraznil.

Naopak šéf SPD Okamura tvrdí, že by projekt přechodu na DVB-T2 měla financovat Česká televize z prostředků, které získává z koncesionářských poplatků.

„Platíme si ČT a v této ceně by měl být zahrnut kompletní příjem televizního signálu,“ uvedl Okamura.

Více o nejasnostech kolem zavádění DVB-T2 v Česku čtěte zde:

Přechod na nové televizní digitální vysílání ve standardu DVB-T2 provázejí v ČR nejasnosti

Odborník na televizní vysílání varuje: Příjem signálu v DVB-T2 někde nebude vůbec možný

Europoslanec Mach proti DVB-T2: Evropská unie nemá právo rozhodovat o TV vysílání v ČR