Marine Le Penová porušila pravidla Evropského parlamentu, ale 8 milionů vrátit nechce.

Marine Le Penová měla podvádět s platy asistentů, kteří pobírali plat od Evropského parlamentu a přitom pracovali na stranických aktivitách. V Bruselu údajně ani nebydleli. Šéfka francouzské protiimigrační Národní fronty ale odmítá vrátit 8,1 milionů korun (300 tisíc eur), které po ní europarlament požadoval.

Evropský úřad pro boj proti podvodům (Olaf) Le Penovou obvinil, že porušila pravidla europarlamentu tím, že dva její asistenti pracovali na aktivitách Národní fronty, zatímco pobírali plat od této evropské instituce.

Jako asistentka Le Penové v letech 2010 až 2016 pobírala plat od Evropského parlamentu i Catherine Grisetová, blízká přítelkyně své „šéfky“.

Grisetové se ale nepodařilo prokázat, že opravdu pracovala a dlouhodobě pobývala v Bruselu. Nikde si nepronajala byt ani neplatila plyn nebo elektřinu. To se Grisetová snažila vysvětlit tak, že bydlela u přátel.

„Grisetová v Bruselu nikdy nestrávila déle než týden,“ řekl serveru nejmenovaný zdroj. Místo toho prý pracovala pro Národní frontu v jejím ústředí v Paříži.

Le Penová měla finanční obnos vrátit do 31. ledna. Kandidátka na prezidentku Francie ale tvrdí, že se stala obětí politicky motivované msty, a peníze vrátit nehodlá. Brusel jí tak nyní může obstavit polovinu platu, náklady na provoz kanceláře a poslanecké náhrady, aby získal peníze zpět.

„Neposkytli důkaz a nepočkali na rozhodnutí soudu, kam jsme se obrátili,“ dodala.

Le Penová patří mezi hlavní favority nadcházejících prezidentských voleb, které se konají na přelomu dubna a května.

Podle posledního průzkumu společnosti Kantar Sofres by měla ovládnout první kolo se ziskem 25 procent. Na druhém místě by skončil zmíněný kandidát francouzských republikánů François Fillon (22 procent) a na třetím bývalý ministr hospodářství Emmanuel Macron s 21 procenty.

(pel)