Firma dostane od radnice zaplaceno, aby připravila dokumentaci k veřejné zakázce. Pak si o zakázku sama zasoutěží. A ejhle, vyhraje.

Uvedený případ se neodehrál na Balkáně, ale ve středočeských Černošicích, které přes komoditní burzu PXE soutěžily dodávku plynu a elektřiny na rok 2016. Firmou, která zároveň radila se zakázkou a zároveň ji získala, je Bohemia Energy Entity (BEE) a podezřelý případ obchodování na PXE začalo nedávno šetřit Mládkovo Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Pro úplnou objektivitu je třeba dodat, že získala pouze jednu část zakázky, dodávky plynu. Dodávku elektřiny vyhrála společnost Amper Market, které se spolu s BEE daří vítězit i v dalších zakázkách zadávaných přes komoditní burzu PXE.

Celkově má Amper Market na objemu zakázek PXE u elektřiny podíl neuvěřitelných 80 procent, druhá v pořadí BEE má necelá 3 procenta. Praxi na PXE teď šetří Mládkovo Ministerstvo průmyslu a obchodu, které má dohled nad komoditními burzami na starosti. V krajním případě hrozí i odebrání licence komoditní burzy.

Celá věc poškozuje i pověst Burzy cenných papírů Praha, protože PXE je původně její dcerou. Majoritní podíl 66 procent v PXE drží ale od ledna 2016 Evropská energetická burza EEX sídlící v německém Lipsku. Možná by německý vlastník v rámci kultivace českého kapitalismu mohl do Prahy vzkázat, že takhle se to dělat nemá.

(jam)

Více o tématu čtěte ZDE: