Premiér Babiš požádal Sněmovnu o své NEVYDÁNÍ soudu v kauze dotací pro Čapí hnízdo. (Ilustrační foto - redakční koláž).
Předseda vlády ČR Andrej Babiš požádal Poslaneckou sněmovnu o své nevydání k soudu v kauze dotací pro Čapí hnízdo. Podle Babiše je jeho trestní stíhání v této záležitosti politicky motivované.
„Dneska je velký den polistopadového kartelu,“ deklaroval Babiš ve svém projevu ve Sněmovně.
„Babiš nekrade, tak si vymysleli střet zájmů a Čapí hnízdo,“ prohlásil premiér.
„Je to jednoznačně politicky motivované trestní stíhání,“ dodal s tím, že v ČR je podle něho možné si trestní stíhání objednat.
Babiš zdůraznil, že pokud by nešel do politiky, nikdo by o Čapím hnízdě neslyšel. Své stíhání proto popisuje jako falešné a objednané „polistopadovým kartelem“.
Rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, který kauzu vrátil k městskému soudu s tím, že se Babiš dopustil podvodu, označil premiér za skandální a osočil soudkyni, že se ztotožnila s obžalobou.
Soudy v Česku se podle Babiše využívají k politickému boji.
„Tady není žádná spravedlnost, nebo politická strategie,“ podotkl premiér.
„Já se žádné spravedlnosti nebojím a nikdy jsem se jí nebál,“ dodal Babiš a požádal Sněmovnu, aby nebyl vydán k soudu.
„Soud pojede dál, já paní Nagyové budu pomáhat, zaplatím veškeré náklady,“ uvedl Babiš s tím, že Nagyová určitě vyhraje.
Výsledek hlasování je předem jistý. Vládní koalice ANO, SPD a Motoristé sobě, která disponuje většinou 108 hlasů, Babiše kvůli kauze Čapí hnízdo a Okamuru kvůli předvolebnímu plakátu SPD, který varoval před „chirurgy“ z dovozu, nevydá.
Mandátový a imunitní výbor, v němž má většinu koalice, dolní komoře parlamentu doporučil, aby žádostem o vydání Babiše a Okamury nevyhověla.
Babiš a jeho někdejší poradkyně, nyní europoslankyně Jana Nagyová, čelí obžalobě kvůli padesátimilionové dotaci na areál Čapí hnízdo u středočeských Olbramovic. Kauza Čapí hnízdo pokračuje už čtvrté volební období. V minulosti vydali poslanci Babiše ke stíhání třikrát.
Pražský městský soud ale dvakrát Babiše i Nagyovou nepravomocně osvobodil. Oba rozsudky zrušil odvolací Vrchní soud v Praze. Loni v červnu navíc zavázal městský soud, aby je uznal vinnými. (sfr)






