ČEZ ve svých kancelářích snížil spotřebu tepla o 15 %, z toho téměř polovinu loni. Spotřeba elektřiny klesla o 23 %.

ČEZ ve svých kancelářích snížil spotřebu tepla o 15 %, z toho téměř polovinu loni. Spotřeba elektřiny tam klesla o 23 %. Úsporná opatření, která ČEZ v reakci na energetickou krizi přijal ve svých kancelářích v roce 2022, tak podle firmy zafungovala. Meziročně se ve více než stovce administrativních budov, které ČEZ vlastní po celé České republice, podařilo snížit spotřebu tepla o 7 %.

To je téměř polovina celkové úspory za posledních 6 let. Spotřeba elektřiny klesla v kancelářích energetiků od roku 2018 dokonce o 23 %, uvedla firma.

Díky úsporám šetří společnost na energiích přes 26 milionů korun ročně. V úsporných opatřeních bude Skupina ČEZ dál pokračovat: vybrané administrativní budovy například osadí v následujících několika letech fotovoltaickými elektrárnami.

Za šest let pokles spotřeby tepla o 15 % a elektřiny dokonce o 23 %, to jsou výsledky dlouhodobého programu energetických úspor v administrativních prostorách společnosti ČEZ. Ta má ve své správě přes 100 budov po celé republice – od několikapatrových budov centrály v Praze, přes call centra a zákaznická centra, až po malé stavby s jen několika kancelářemi.

Budovy ČEZ postupně modernizuje, tak aby jejich energetická náročnost byla co nejnižší, v posledních letech tuto snahu ještě zintenzivnil.  V letech 2018 až 2023 tak díky zateplování, výměně oken, úspornějšímu osvětlení a dalším systematickým krokům šetří přes 26 milionů korun ročně. Téměř polovina doposud dosažených úspor v teple připadá na loňský rok.

Celkově tedy loni klesla spotřeba tepla o 7 %, což odpovídá poklesu o 2 357 GJ. Šampiony v šetření teplem se loni stala administrativní budovy se zákaznickými centry v Opavě, v Mladé Boleslavi a v Karlových Varech. Také elektřiny loni kanceláře a zákaznická centra největší české energetiky spotřebovaly méně: podařilo se jim uspořit 575 MWh.

„Domácnosti i firmy k nám chodí pro odborné poradenství v oblasti energetických úspor, je tedy přirozené, že aplikujeme stejná opatření i sami u sebe. Do roku 2027 máme v plánu uspořit v našich budovách dalších 15 % energií a mám radost, že jsme na dobré cestě své cíle splnit. Ročně do této oblasti investujeme v průměru 50 milionů korun,“ uvedla členka představenstva a ředitelka divize správa Michaela Chaloupková.

Při snižování spotřeby ve svých budovách kombinuje ČEZ pasivní opatření (snížení teploty vytápění místností, snížení teploty ohřevu teplé vody, efektivnější větrání apod.) s aktivními: zejména se jedná o zateplování budov, výměny oken, modernější systémy měření a regulace, instalace úspornějšího osvětlení, ale třeba i výměnu kancelářských elektrospotřebičů (ledničky, kávovary) za energeticky méně náročné.

Další úspory v budoucnu

Skupina ČEZ se rovněž zaměřuje na úspory pomocí moderních technologií: v následujících dvou letech vyrostou na střechách administrativních budov ČEZ nebo v přilehlých areálech fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu až 1,6 MW. Do první fáze projektu bylo zařazeno celkem 12 budov a dva přilehlé areály, zároveň ČEZ prověří ještě další dvě desítky budov ve svém vlastnictví, zda je bude možné pro fotovoltaiky také využít.

Výhledově by tak mohlo být zprovozněno až 32 projektů. V současnosti má ČEZ fotovoltaiky na třech svých administrativních budovách v České republice: v Mladé Boleslavi, v Lounech a v Benešově. Provozní zkušenosti z roku 2023 ukazují, že budovy díky energii ze slunce v průměru snížily spotřebu elektřiny o 20 %. (sfr).