Startup Igluu spouští revoluční MLS systém, který poprvé sjednotí český realitní trh a vytvoří služby pro kupující.

Startup Igluu, za jehož vznikem stojí ČSOB, oznamuje zásadní milník pro český realitní trh. Digitální realitní platforma Igluu, která funguje od začátku tohoto roku, nyní spouští na českém trhu dosud neexistující systém MLS (Multiple Listing Services), který do konce roku 2024 začnou používat realitní kanceláře představující společně čtvrtinu trhu.

Poprvé v historii českého realitního trhu se největší realitní kanceláře připojí k MLS systému umožňující spolupráci, což představuje revoluční změnu přinášející lepší a kvalitnější služby, jak pro kupující, tak pro prodávající.

Až 30 000 nabídek na jednom místě

Platforma nyní bude spojovat více než 2 500 realitních profesionálů a nabízet přibližně 30 000 realitních nabídek, což je téměř jedna čtvrtina celého českého realitního trhu. Tento inovativní přístup dosud na trhu chyběl a nyní umožní lepší propojení a koordinaci mezi všemi účastníky. Implementace systému MLS je rozhodujícím krokem k sjednocení českého realitního trhu, neboť umožňuje makléřům efektivněji spolupracovat, čímž se zvyšuje transparentnost a efektivita celého trhu.

„Hlavní hodnotou MLS je vytváření prostředí, kde může každý makléř nabídnout svým klientům ty nejlepší dostupné možnosti na trhu. Většina kupujících v Česku nakupuje nemovitosti prostřednictvím inzerátů bez zastoupení realitním makléřem, což je v zahraničí neobvyklé,“ komentoval výhody MLS spoluzakladatel Igluu, Martin Mucha.

„Ve vyspělých zemích je běžné, že kupujícím asistují profesionálové, kteří jim pomáhají s celým procesem. Vzhledem k tomu, že koupě nemovitosti je obvykle největší investicí v životě, je výhodné mít po boku zkušeného odborníka, který zastupuje zájmy kupujícího,“ dodal.Strategické partnerství a růst

Igluu si už od počátku svého fungování kladlo za cíl vybudovat nejen softwarový nástroj pro realitní profesionály, ale také MLS systém, obdobný těm, které fungují již desítky let v Severní Americe (USA, Kanada). Pro vybudování takového systému bylo klíčové, že se podařilo vybudovat partnerství s ARK.

Společně s vedením ARK, které zahrnuje představitele nejvýznamnějších realitních kanceláří, Igluu sestavilo pravidla pro fungování systému MLS a aktivně zapojilo několik významných realitních kanceláří.

Mezi prvními profesionálními klienty, kteří pochopili potenciál a hodnotu, kterou Igluu přináší na český realitní trh, byly kanceláře Century21 Česká republika, EVROPA, realitní kancelář a ERA Reality. Tato přední spolupráce ukázala důvěru v inovativní přístup a technologie, které Igluu nabízí.

„EVROPA byla první kanceláří, která se rozhodla pro spolupráci s Igluu jako první v České republice, a to hlavně proto, že jsme věřili v jejich schopnost realizovat to, co se mnoha jiným společnostem nepodařilo – propojit trh skrze systém. Dlouho jsme se snažili pracovat s klienty hledajícími nemovitosti, ale většinou jsme neměli co nabídnout, protože vše bylo veřejně dostupné online bez možnosti získat zpracované či exkluzivní informace.“

„Díky novému systému MLS nyní můžeme klientům poskytovat také informace o nemovitostech, které se teprve chystají na trh, což umožňuje rychlejší a cílenější reakce,“ komentoval výhody MLS generální ředitel EVROPA, realitní kanceláře Radek Sechovec.

„Zastupujeme klienty při hledání nemovitostí, zjišťujeme pro ně exkluzivní nabídky, které ještě nejsou zveřejněné, zastupujeme je u prodejců, vyřizujeme právní záležitosti, kontrolujeme nemovitosti, zjišťujeme jejich stav a snažíme se vyjednat co nejlepší podmínky. Tímto způsobem se stáváme nejen makléři, ale skutečnými obchodními partnery a poradci našich klientů při nákupu nemovitostí,“ podotkl dále.„MLS je budoucnost trhu nemovitostí v Čechách, proto jsme se rozhodli se do něj nejen zapojit, ale i využívat celou platformu Igluu. Věříme, že stejně jako jinde ve světě to přinese především lepší služby klientům, a díky tomu se v realitním zprostředkování přiblížíme standardům západního světa,“ uvedl CEO Century21, Tomáš Jelínek.

„V ERA máme čtyřicetiletou tradici spolupráce, která je na západních trzích běžná, ale v České republice stále chybí. Často zde vidíme, že když trh funguje, není mezi lidmi vůle ke spolupráci, ale v krizi je situace opačná. Tento přístup potřebujeme změnit.“

„Největší výzvou bude změnit myšlení realitních zprostředkovatelů, aby pochopili výhody a potenciální důsledky spolupráce. Věřím, že platforma Igluu může tento proces podpořit, ale změna mindsetu zabere čas. Jsem však přesvědčen, že spolupráce mezi makléři přinese obrovské výhody jak pro nás, tak pro naše klienty,“ vysvětlil důvod spolupráce s Igluu Jiří Rájek, CEO pro ERA Reality Česká republika.

Prosperita skrze spolupráci a propojení trhu

Po této počáteční podpoře se k systému Igluu MLS přidaly další významné kanceláře, včetně NEXT REALITY, čímž se rozšířil záběr systému a jeho význam pro český realitní trh. Tato široká síť spolupracujících agentur představuje klíčový krok k dosažení cíle – vytvoření robustní, efektivní a transparentní realitní služby v České republice, která umožňuje lepší spolupráci na realitním trhu a v konečném důsledku pomáhá klientům získat lepší a rychlejší přístup k vysněnému bydlení.

„Systém spolupráce, kde jeden makléř zastupuje nabídku a druhý poptávku, je správným směrem pro náš trh. Dnes se často stává, že jeden makléř zastupuje jak prodávajícího, tak potenciálního kupujícího, což může vést ke konfliktu zájmů. MLS umožňuje každému makléři zastupovat zájmy svého klienta a dosáhnout pro něj co nejlepších podmínek.“

„Makléř zastupující prodávajícího se zasazuje o jeho zájmy, zatímco makléř zastupující kupujícího hájí zájmy svého klienta, který chce nemovitost koupit. Věříme, že tento model spolupráce zásadně zlepší funkčnost trhu,“ dodal k MLS generální ředitel a spolumajitel NEXT REALITY, Robert Hanzl.

Průkopníci v Evropě

Hlavní motivací pro vznik platformy Igluu bylo přinést moderní realitní koncepty z vyspělých zemí na český trh. Český trh je ve srovnání se západními zeměmi mladý, dynamický a nabízí velké příležitosti k inovacím a zavádění nových služeb.

„Igluu představilo projekt, který má potenciál nejen změnit český realitní trh, ale i stát se vzorem pro další země v Evropě. Jako prezident CEPI (největšího sdružení všech evropských realitních profesních asociací) mohu potvrdit, že spolupráce s Igluu přináší inovace, které jsme zde potřebovali už dlouhá léta,“ vysvětlil spolupráci s Igluu generální sekretář ARK, Jan Borůvka.

„Česko je poměrně dobře digitalizované – státní správa, katastr nemovitostí, digitální identita, podpisy nebo banky jsou příkladem důležitých pilířů umožňujících digitalizaci služeb v našem odvětví. Další kroky budou spočívat v propojení všech těchto prvků, čímž dojde k významnému zefektivnění,“ uvedl k úrovni digitalizace v Česku Mucha.

Igluu se stává evropským lídrem v oblasti digitální transformace realitních služeb. Tento společný projekt americké technologické skupiny a ČSOB, vychází z know-how získaného na realitních trzích v USA a Kanadě.

Podpora kvality a služeb zaměřených na klienta

Igluu si klade za cíl nejen zlepšit kvalitu realitních služeb, ale také poskytnout nástroje pro kupující, kteří dosud často realizovali transakce bez profesionálního zastoupení. Platforma také usnadňuje identifikaci a financování nemovitostí prostřednictvím integrace s bankovními a finančními službami, včetně připravované digitální hypotéky s ČSOB Hypoteční bankou, patřící mezi lídry v oblasti digitalizace se silnou vizí.

„Naše vize byla vždy jasná – přinést na český trh pokročilé technologie a inovativní přístupy, které zlepší způsob, jakým lidé kupují, prodávají a pronajímají nemovitosti. Dnes můžeme s pokorou říci, že jsme na nejlepší cestě k dosažení tohoto cíle,“ komentoval Martin Mucha.

O společnosti Igluu

Společnost Igluu byla po několika letech příprav oficiálně založena v roce 2021 a od té doby intenzivně pracuje na vytvoření a spuštění české digitální realitní platformy. Během těchto let se zformoval tým Igluu a postupně proběhla implementace americko-kanadských technologií a přizpůsobení pro český trh.

Igluu je společným projektem (tzv. joint venture) americké technologické skupiny a ČSOB, která je hlavním partnerem projektu v ČR. V prosinci 2023 získal startup Igluu ocenění Exportní hrdina v rámci Ocenění českých exportérů od agentury CzechTrade. Cílem společnosti je, aby se Česká republika stala lídrem v oblasti digitální transformace realitního trhu a sloužila jako inspirace pro celou Evropu. (sfr)