Česko ze státního rozpočtu uhradí 1,3 mld. Kč za mzdy zaměstnanců Liberty Ostrava. (Ilustrační foto).

Česko ze státního rozpočtu uhradí 1,3 mld. Kč za mzdy zaměstnanců krachující firmy Liberty Ostrava, která patří indickému miliardáři Guptovi. Náhradu mzdy zaměstnancům Liberty Ostrava zaplatí stát prostřednictvím úřadu práce. Úřad zatím přijal od zaměstnanců kolem 3900 žádostí o náhradu mzdy.

První mzdy začne zasílat v pátek, oznámil ministr práce Marian Jurečka.

Stát tak na platy a odvody zaměstnanců soukromé společnosti dá kolem 1,3 miliardy korun. Firma zaměstnávala 4815 osob.

Ostravská huť patří do ocelářské společnosti Liberty Steel, kterou vlastní podnikatel indického původu Sanjeev Gupta. Je součástí jeho rodinného konglomerátu GFG Alliance.

Úřad práce zaměstnancům firmy Liberty vyplatí náhradu za mzdu, kterou nedostali za květen, červen a červenec. Pokud by bylo potřeba zajistit další podporu státu, musel by se podle Jurečky změnit zákon.

Liberty Ostrava je v problémech od loňska. Od prosince, kdy společnost Tameh Czech zastavila kvůli dluhům huti dodávky energií, většina jejích provozů stojí.

Převážná část zaměstnanců je od té doby doma a několik měsíců za to pobírala mzdu. Na jejich vyplácení však nyní již nefungující huť nemá prostředky.

Liberty už dříve uvedla, že náklady na mzdy činí měsíčně téměř 300 milionů korun. Většina zaměstnanců situaci využila a novou práci si nehledali.

Firma měla jedny z nejvyšších mezd v kraji. V roce 2019 činila průměrná mzda v Liberty 38 680 Kč hrubého.

Úřad práce doposud pomohl podat žádost o náhradu mezd 3879 zaměstnancům.

„Všichni víme, že kdo rychle dává, dvakrát dává. Obrovský respekt v tomto ohledu mají zaměstnanci Liberty Ostrava, kteří dali přednost svým kolegyním a kolegům, kteří jsou v nouzi, aby uplatnili svoji žádost jako první, a mohli tak jako první čerpat pomoc,“ uvedl ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof.

Do úpadku poslal firmu LIberty Krajský soud v Ostravě v minulém týdnu, když tak učinil na základě návrhu, který na sebe podala samotná společnost. (sfr)