Ukrajina v Lucemburku oficiálně zahájila rozhovory o přistoupení k Evropské unii. (Ilustrační foto - redakční koláž).

Ukrajina zahájila oficiální rozhovory o svém přistoupení k Evropské unii, když v Lucemburku začala první mezivládní konference s Kyjevem. Na její úvod označil 25. červen 2024 za historický den pro Ukrajinu i Evropu ukrajinský premiér Denys Šmyhal, který se připojil prostřednictvím videohovoru.

Před Ukrajinou je podle jeho slov ještě „spousta práce“, ukrajinská strana je na to ale připravena.

„Silná Ukrajina není možná bez EU. Silná Unie není možná bez Ukrajiny,“ prohlásil Šmyhal, jehož země se už třetím rokem brání ozbrojené ruské agresi.

Kyjev na konferenci zastupovala místopředsedkyně ukrajinské vlády Olha Stefanišynová. Ta před zahájením konference zdůraznila, že Ukrajina bude i nadále pokračovat v reformách.

Po konferenci začne takzvaný screening, tedy posuzování souladu ukrajinské legislativy s unijními normami. Ten by mohl podle Stefanišynové trvat do konce letošního roku. Následně začnou samotná jednání o jednotlivých kapitolách.

„Před dvěma lety, 23. června 2022, Evropská unie oznámila, že bude stát při Ukrajině tak dlouho, jak to bude potřeba. Toto je splnění prvního slibu,“ konstatovala před začátkem konference Stefanišynová.

S Maďarskem, která se k mnohým krokům týkajícím se Ukrajiny staví odmítavě, vede podle ní Kyjev bilaterální dialog.

„Doufám, že tento dialog vyústí v to, že Maďarsko nebude blokovat další rozhodnutí,“ dodala.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již dříve uvedl, že se Ukrajina vrací do Evropy, kam po staletí patří.

Za dobrou zprávu pro lidi na Ukrajině, v Moldavsku a v celé Evropské unii označila start přístupových rozhovorů také šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

„Jsme svědky historického okamžiku. V návaznosti na rozhodnutí Evropské rady z prosince 2023 otevřít přístupová jednání s Ukrajinou a Moldavskem se tyto dvě země pouštějí do skutečně transformace v plné členství v EU – jde o hrdý okamžik pro oba národy a strategický krok pro EU,“ uvedl předseda Evropské rady Charles Michel.

Podle něho jde o výsledek reformního úsilí, které obě země vynaložily.

„Oba národy udělaly na cestě k evropské integraci obrovský pokrok, navzdory nesmírným výzvám, kterým čelily a stále čelí,“ podotkl Michel.

Zdůraznil, že zahájení rozhovorů je jen začátkem dlouhého procesu.

„I když dnes oslavujeme významný krok vpřed, musíme si také uvědomit, že cesta vpřed bude vyžadovat trvalé úsilí, odhodlání a další podstatné reformy,“ dodal Michel.

S tím, že země musí pokračovat zejména v boji proti korupci a posílení ekonomické stability, aby splnily přísné standardy pro členství v EU. (sfr)