Eurostat: Inflace v Evropské unii zrychlila v květnu na 2,7 procenta. V Česku klesla na 2,8 %. (Ilustrační foto).

Míra inflace v Evropské unii v květnu činila 2,7 procenta meziročně, a byla tak o desetinu procentního bodu vyšší než v dubnu. Informoval o tom statistický úřad Eurostat. V České republice inflace podle Eurostatu v květnu klesla na 2,8 procenta z dubnových 3,1 procenta.

Eurostat používá harmonizované údaje, které se liší od výpočtů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Úřad potvrdil svůj dřívější rychlý odhad, podle kterého inflace v eurozóně v květnu zrychlila na 2,6 procenta. V dubnu přitom činila 2,4 procenta.

Před rokem, tedy v květnu 2023, byla míra inflace v eurozóně 6,1 procenta a v celé EU 7,1 procenta.

Největší příspěvek k míře inflace v eurozóně letos v květnu měly služby, a to 1,83 procentního bodu. Následovala kategorie potraviny, alkohol a tabák s příspěvkem 0,51 procentního bodu, mírně k inflaci přispělo také neenergetické průmyslové zboží a rovněž energie.Nejnižší inflaci mělo v květnu Lotyšsko, a to nulovou. Ve Finsku míra inflace činila 0,4 procenta a v Itálii 0,8 procenta.

Nejvyšší inflace byla v květnu v Rumunsku, kde dosáhla 5,8 procenta. Druhou nejvyšší inflaci měla Belgie (4,9 %) a třetí nejvyšší Chorvatsko s hodnotou 4,3 procenta.

Eurostat používá jinou metodiku, která pracuje s harmonizovanými údaji, aby byly údaje za jednotlivé členské země srovnatelné. Míra inflace v České republice podle národní metodiky výpočtu dosáhla v květnu 2,6 procenta, a snížila se tak z dubnové hodnoty 2,9 procenta. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Inflace v ČR v květnu mírně poklesla na meziročních 2,6 %. Meziměsíčně se nezměnila