Armády států NATO mohou jít legálně bojovat na Ukrajinu proti Rusku, ověřili právníci. (Ilustrační foto).

Armády států NATO mohou jít legálně bojovat na Ukrajinu proti Rusku, ověřili právníci. Podle dokumentu, který připravily výzkumné služby Německému spolkovému sněmu (Bundestag), umožňuje mezinárodní právo nasadit pozemní jednotky NATO do války na Ukrajině. 

Podle dokumentu by to však automaticky neznamenalo zapojení všech států Severoatlantické aliance do konfliktu.

„Pokud členský stát NATO jedná jednostranně, tedy nikoli v rámci předem dohodnuté operace NATO a mimo vojenské velitelské struktury NATO, nestává se stranou konfliktu ani NATO jako celek, ani ostatní partnerské státy NATO,“ uvedli odborníci v dokumentu, který zveřejnil deník Die Welt.

Pokud se vojska členského státu NATO zapojí do kolektivní sebeobrany (čl. 51 Charty OSN) ve prospěch Ukrajiny v existujícím konfliktu a jsou v průběhu boje v oblasti konfliktu napadena druhou stranou konfliktu, nejedná se o případ podle čl. 5 Smlouvy o NATO,“ uvedli experti.

Zmíněný pátý článek Smlouvy o NATO přímo uvádí: „Ozbrojený útok proti jedné nebo několika z nich se považuje za útok proti všem a zavazují se v takovém případě (státy) přispět na pomoc napadeným členům.“

„Vojenské nasazení francouzských pozemních jednotek ve prospěch Ukrajiny by se zakládalo na kolektivním právu na sebeobranu podle čl. 51 Charty OSN, a bylo by tedy podle mezinárodního práva přípustné,“ stojí také v dokumentu pro Spolkový sněm.

Francouzský prezident Emmanuel Macron nedávno naznačil, že v budoucnu dojde k nasazení pozemních jednotek na Ukrajině.

„Vojenská reakce Ruska proti cílům ve Francii by naopak představovala ‚ozbrojený útok‘ ve smyslu čl. 5 Smlouvy o NATO, což by zakládalo skutkové podmínky pro vyhlášení aliančního případu NATO,“ dovodili odborníci v uvedeném právním dokumentu pro Spolkový sněm. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Prezident Macron na summitu pohrozil nasazením západních vojáků ve válce na Ukrajině