Šéf Evropy Charles Michel požaduje, aby Evropská unie přešla do stavu válečné ekonomiky.

Šéf Evropské rady Charles Michel požaduje, aby Evropská unie přešla do stavu válečné ekonomiky, aby díky tomu udržela mír. Evropa podle Michela musí v reakci na hrozbu ze strany Ruska posílit své obranné schopnosti a přejít do režimu válečné ekonomiky.

Šéf Evropské rady Charles Michel to napsal v článku, který zveřejnil server Euractiv.

Evropa podle něho musí převzít odpovědnost za svou vlastní bezpečnost a nespoléhat se ve velké míře na podporu zemí, jako jsou USA.

„Pokud nebude reakce EU správná a neposkytneme Ukrajině dostatečnou podporu, aby zastavila Rusko, budeme další na řadě. Musíme být proto připraveni na obranu a přejít do režimu ‚válečné ekonomiky‘,“ zdůraznil Michel.

„Pokud chceme mír, musíme se připravit na válku,“ upřesnil.

Podle Michela sice Evropská unie od invaze Ruska na Ukrajinu v únoru 2022 učinila pokroky, když mimo jiné zvýšila vojenskou výrobní kapacitu o 50 procent. Šéf Evropské rady však tvrdí, že je třeba udělat mnohem více.

EU podle něho po desetiletí neinvestovala do své bezpečnosti a obrany dostatečné prostředky.

Michel vyzval země EU, aby zajistily, že Ukrajina dostane to, co potřebuje na bojišti. Mimo jiné tím, že budou vynakládat unijní peníze na vojenské vybavení a využijí neočekávané zisky ze zmrazených ruských aktiv k nákupu zbraní pro Kyjev.

V článku rovněž vyzval země, aby usnadnily investice do obrany.

Členské státy EU v pondělí odsouhlasily navýšení Evropského mírového nástroje (EPF) o pět miliard eur (126 miliard Kč), které budou určeny na vojenskou pomoc Ukrajině. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Evropská unie vytvořila „mírový nástroj“: Ukrajina z něj dostane 5 miliard eur na zbraně