Analýza Hypoindex: ČNB rozhýbala hypoteční trh v Česku, sazby klesají napříč trhem. (Ilustrační foto).

Česká národní banka (ČNB) na začátku února snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 6,25 %. Téměř všechny banky jí následovaly a hypotéky zlevnily. Postupné snižování úroků by mělo pokračovat i v dalších měsících. Vyplynulo to z analýzy Hypoindex.

K nejvýraznějšímu snížení hypotečních sazeb přistoupila Komerční banka, která s platností od 20. února snížila úrokové sazby hypoték s fixací na jeden rok o 1,6 procentního bodu na 5,89 % p. a.

Hypotéky s fixací na tři roky pak zlevnila o půl procentního bodu na 5,49 % p. a. a s fixací na pět let o 0,3 procentního bodu na 5,69 % p. a.

O jeden procentní bod klesly úrokové sazby hypoték fixovaných na jeden rok u Monety Money Bank. Hypotéky s tříletou fixací pak zlevnila Moneta o 0,3 procentního bodu na 4,69 % p. a. a je tak nejlevnější bankou na hypotečním trhu.

Raiffeisenbank snížila úrokové sazby hypotečních úvěrů s fixací na jeden rok o 0,8 procentního bodu na 6,19 % p. a., s fixací na tři roky o 0,2 procentního bodu a 0,1 procentního bodu na 5,59 % p. a.

Hypotéky zlevnila i Česká spořitelna a ČSOB

Česká spořitelna snížila sazby hypotečních úvěrů ve stejný den jako ČNB základní úrokové sazby, tedy 8. února. Hypotéky fixované na jeden rok zlevnila o 0,4 procentního bodu na 6,19 % p. a., fixované na tři roky o 0,3 procentního bodu na 5,49 % p. a. a s fixací na pět let 0,2 procentního bodu na 5,39 % p. a.

Skupina ČSOB snížila úrokové sazby hypoték s fixací na jeden a tři roky o 0,3 procentního bodu na 5,34 % p. a., resp. 5,54 % p. a. a s fixací na pět let o 0,1 procentního bodu na 5,84 % p. a.

Air Bank pod hranicí 5 %

Air Bank zlevnila hypotéky s fixací na dva a tři roky stejně jako ČNB o půl procentního bodu. S platností od 16. února nabízí Air bank hypotéky s fixací na dva a tři roky za 4,99 % p. a. Je tak třetí bankou, která srazila ceny hypoték fixované na tři roky pod pětiprocentní hranici.

„V únorové změně úrokových sazeb pokračujeme v trendu zvýhodnění dvou a tříleté fixace. Chceme tím podpořit klienty uvažující o hypotéce v následujících jarních měsících. Poptávka našich klientů po krátkých fixacích stále roste se sílícím očekáváním v pokračování postupného snižování úrokových sazeb,“ uvedl Marek Richter, vedoucí hypotečních služeb Air Bank.

UniCredit Bank přistoupila pouze ke kosmetické úpravě úrokových sazeb, když zlevnila hypotéky s fixací na tři roky 0,1 procentního bodu na 5,09 % p. a. Hypoteční sazby nezměnila pouze Fio banka a mBank. Co není, ale může brzy být, tedy alespoň u Fio banky.

Ta totiž v minulosti patřila k nejlevnějším bankám na trhu, nyní jí ale předstihla Moneta Money Bank. Zato mBank si drží stále stejně vysoké ceny hypoték již od října 2022.

Hypotéky mohou zlevnit až ke 3 %

ČNB by měla snižovat základní sazbu i na příštích zasedáních, na konci roku by se dvoutýdenní repo sazba mohla pohybovat kolem 4 %. Trend pozvolného poklesu hypotečních sazeb by tak měl pokračovat v celém letošním roce a pravděpodobně i následujícím.

„Pozvolný pokles by měl vést k sazbám hypoték pohybujícím se mezi 3 a 4 procenty. Toto snižování cen úvěrů přinese nejen zvýšený zájem o nové hypotéky, ale také o refinancování stávajících drahých hypoték. Růst zájmu o koupi nemovitostí, způsobený levnějšími hypotékami, téměř jistě povede ke zvýšení cen nemovitostí určených k bydlení. To naopak může hypoteční trh brzdit,“ komentoval Jiří Sýkora, hypoteční analytik Swiss Life Select. (sfr)