EPH ukončil provoz uhelných bloků v elektrárně Kilroot a pokračuje na cestě k udržitelné energetice.

Energetický a průmyslový holding (EPH) k 30. září 2023 ukončil provoz uhelných bloků v severoirské elektrárně Kilroot. Jedná se o významný milník v přechodu na čistší zdroje energie v Severním Irsku, konstatovala firma. Tento krok podle EPH potvrzuje pevné odhodlání holdingu podporovat a rozvíjet udržitelnou, spolehlivou a zároveň flexibilní energetiku v regionu. 

EPH si cení úsilí mnoha zaměstnanců a dodavatelů, kteří přispěli k bezpečnému a efektivnímu provozu elektrárny Kilroot od jejího uvedení do provozu v roce 1981, uvedla firma.

EPH získala elektrárnu prostřednictvím své dceřiné společnosti EP UK Investments Ltd. (EPUKI) v roce 2019. Po mnoho let byla elektrárna Kilroot strategickým zdrojem elektřiny pro domácnosti i podniky v Severním Irsku a pomáhala udržovat stabilitu elektrické sítě.

Po intenzivním dialogu s regulačními orgány oznámila v září 2020 společnost EP Kilroot Ltd. provozovateli přenosové soustavy, společnosti SONI Ltd., ukončení provozu ve lhůtě tří let, v němž potvrdila svůj záměr uzavřít uhelné bloky elektrárny k 30. září 2023.

Společnost EPUKI po celé toto tříleté období spolupracovala se zaměstnanci i odbory a aktivně dohlížela na proces vyřazování z provozu.

Přechodem z uhlí k méně emisně intenzivní výrobě elektřiny z plynu EPH potvrzuje svůj závazek k péči o životní prostředí a k energetickým inovacím.

Skupina pokračuje v investicích do podpory spolehlivé a udržitelné energetické infrastruktury v Severním Irsku, o čemž svědčí i probíhající výstavba dvou bloků nové plynové elektrárny (plynové turbíny s otevřeným cyklem (OCGT) připravené na spalování vodíku) v Kilroot Energy Park.

„Uzavíráme kapitolu uhelných bloků společnosti Kilroot. Nadále však ctíme závazek zajistit stabilní dodávky elektřiny pro Severní Irsko, a to díky dvěma novým plynovým blokům. Tato transformace potvrzuje naši dlouhodobou vizi,“ uvedl Jan Špringl, generální ředitel společnosti EP Power Europe. (sfr)