Průmyslová výroba v Česku v červenci poklesla o 2,8 procenta. (Ilustrační foto)

Průmyslová produkce v červenci meziročně reálně klesla o 2,8 %. Meziměsíčně byla nižší o 2,6 %. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 3,0 %.

Průmyslová produkce v červenci 2023 byla reálně meziměsíčně nižší o 2,6 %. Meziročně klesla o 2,8 %.

„K poklesu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba a rozvod elektřiny a plynu, kde se projevily delší letní odstávky a vyšší loňská srovnávací základna. Nižší poptávka ze stavebnictví měla vliv na pokles výroby ostatních nekovových minerálních výrobků a plastových výrobků,“ říká Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.

Hodnota nových zakázek v běžných cenách v červenci 2023 ve sledovaných odvětvích meziročně klesla o 3,0 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně snížily o 2,6 %, tuzemské nové zakázky klesly o 3,8 %. K poklesu nejvíce přispěla výroba strojů a zařízení, kde se projevilo zvýšené nabírání zakázek v minulých měsících. Pokles zakázek pokračoval v chemickém průmyslu a výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství. Hodnota nových zakázek vzrostla pouze ve výrobě motorových vozidel (částečně vlivem nižší srovnávací základny), ostatních dopravních prostředků (díky uzavření dlouhodobých zakázek ze zahraničí na městská kolejová vozidla) a mírně také ve výrobě elektrických zařízení a ve farmaceutickém průmyslu.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v červenci 2023 meziročně snížil o 2,0 % a jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda meziročně vzrostla o 9,5 %.

Podle údajů zveřejněných Eurostatem průmyslová produkce v červnu 2023 v EU27 meziročně klesla o 1,2 %. Největší meziroční pokles zaznamenalo Estonsko (o 12,7 %) a Bulharsko (o 9,3 %). Německý průmysl klesl o 1,4 %. Naopak nejvíce vzrostl dánský průmysl (o 12,3 %). Český průmysl vzrostl o 0,9 %, výkon slovenského průmyslu se zvýšil o 3,6 %. (at)