LAMA energy: Nepodložené snížení měsíčních záloh problém neřeší, jen odsouvá. (Ilustrační foto).

Nepodložené snížení měsíčních záloh není dobrý nápad. Problém to neřeší, jen odsouvá, uvedla ve sdělení společnost LAMA energy, která je dodavatelem energií v ČR. Ideální stav při ročním vyúčtování od dodavatele energií je takový, kdy nevzniká přeplatek, ani nedoplatek, zdůraznila firma.

V dnešní době se všichni snažíme přijít na způsoby, jak snížit výdaje za energie. Jedním z nich je i snížení měsíčních záloh. Mělo by být ale podložené a odrážet reálnou spotřebu. Mnoho dodavatelů vám navíc zálohy ani nesníží, pokud nedoložíte, že se spotřeba opravdu snížila, například fotografií měřidel s datumem i víckrát za sebou, konstatovala firma.

Nečekaně vysoké vyúčtování

Ideální stav při ročním vyúčtování od dodavatele energií je takový, kdy nevzniká přeplatek, ani nedoplatek. Pokud jste v situaci, kdy vám vznikl přeplatek, může být vrácená částka příjemným bonusem. Na druhou stranu jste celý rok zbytečně přepláceli, konstaovala dále LAMA energy.

Pokud však máte zálohy nastavené moc nízko, pravděpodobně se ocitnete tváří v tvář nečekaně vysokému nedoplatku. Ten je navíc potřeba zaplatit v řádném termínu a najednou a může způsobit mnohem větší finanční tíseň, než kdybyste platili zálohy podle vaší reálné spotřeby.

Jak energeticky náročný je váš domov?

Místo snahy o snížení záloh hledejte problém již na začátku, tedy v tom, jak energeticky náročný je váš domov a kde lze ušetřit. Odpověď na tuto otázku se často skrývá ve starých spotřebičích, neefektivním využívání energie, ve špatných zvycích (nezhasínání, nepřetržitě tekoucí voda apod) nebo v nedostatečné izolaci, vyzvala LAMA energy spotřebitele.

A zatímco některé zásahy spočívají jen v drobných úpravách každodenních zvyků, kvůli některým je potřeba sáhnout hlouběji do kapsy. Dlouhodobým řešením je podle firmy například zateplení, pořízení fotovoltaiky nebo tepelného čerpadla.

„V krátkém časovém úseku tak budete muset investovat nemalé množství peněz, avšak v dlouhodobém horizontu ušetříte mnohem více, poradila firma spotřebitelům,“ upřesnila firma.

Důležité je podle ní také zohlednit sezónní výkyvy spotřeby energie. Například v zimních měsících mohou být náklady na vytápění vysoké, zatímco v letních měsících mohou být vyšší náklady na chlazení. Nepodložené snížení měsíčních záloh může vést k nedostatečnému pokrytí těchto sezónních výkyvů a opět k nečekaným vyúčtováním.

Audit spotřeby energií

V některých případech je lepší se obrátit na odborníky, kteří se specializují na energetickou efektivitu a spotřebu energie. Mohou provést audit spotřeby energií a poskytnout přesnější informace o tom, jakým způsobem lze snížit spotřebu energie a související náklady.

Změna dodavatele

Ušetřit můžete také tím, že změníte dodavatele, který nabízí výhodnější podmínky a levnější ceny plynu a elektřiny. Blíží-li se vám konec fixačního období, poohlédněte se po konkurenčních nabídkách, uvedla Lama energy.

LAMA energy nyní například nabízí smlouvu pro nové zákazníky bez závazku s dobou fixace na jeden měsíc. Ceny energií jsou pro nové zákazníky hluboko pod vládním stropem. (sfr)