Excalibur Army a turecký institut TÜBİTAK SAGE navázaly spolupráci v oblasti pozemní vojenské techniky.

Česká společnost Excalibur Army a turecký institut TÜBİTAK SAGE navázaly spolupráci v oblasti pozemní vojenské techniky. Ve čtvrtek 25. května se na veletrhu IDET 2023 v Brně uskutečnil slavnostní podpis memoranda o porozumění mezi společností Excalibur Army a tureckou Radou pro vědecký a technologický výzkum Výzkumného a vývojového institutu Türkiye Defence Industries (krátce TÜBİTAK SAGE).

Memorandum představuje začátek jejich spolupráce v oblasti vývoje a výroby pozemních zbraňových systémů.

Informoval o tom Andrej Čírtek, tiskový mluvčí holdingu Czechoslovak Group.

Partnerství Excalibur Army a TÜBİTAK SAGE se bude zpočátku týkat především pozemních raketových systémů za použití řízených střel rodiny Kuzgun, které turecký státní institut vyrábí. Memorandum představuje základ jak pro možný vývoj společných zbraňových systémů pro zákazníky třetích stran, tak pro samostatné projekty české i turecké strany.

Excalibur Army, patřící do holdingu Czechoslovak Group, by tak mohla vyvíjet bojové systémy využívající řízené střely Kuzgun a TÜBİTAK SAGE by díky spolupráci mohla mít k dispozici vozidlové platformy z produkce šternberské firmy.

„Podpis memoranda velmi vítáme, protože spolupráce s TÜBİTAK SAGE přinese rozšíření našeho portfolia i do oblasti raketových systémů s řízenými střelami a inteligentními zbraněmi.“

„Ty mohou vhodně doplnit naši nabídku dělostřeleckých systémů a upevnit naši pozici předního českého výrobce pozemní bojové techniky. Zároveň můžeme tureckému partnerovi poskytnout vozidla s vysokými standardy v oblasti výkonů, jízdních vlastností i balistické a protiminové ochrany,“ vysvětlil jednatel společnosti Excalibur Army Jaroslav Skála.



Tunca Selbes, manažer obchodního rozvoje a marketingu institutu TÜBİTAK SAGE, při podpisu memoranda uvedl: „Jsme velmi hrdí na to, že jsme navázali spojení s Excalibur Army.“

„Naše řízené střely Kuzgun patří ke světové špičce a v kombinaci s vozidlovými platformami od Excalibur Army mohou tvořit velmi účinné zbraňové systémy. Doufáme, že memorandum je začátkem široké spolupráce s Excalibur Army i dalšími českými společnostmi.”

Společnost Excalibur Army patřící do holdingu Czechoslovak Group, je českým výrobcem a prodejcem těžkých vojenských vozidel, náhradních dílů, zbraní, munice a dalšího vojenského vybavení. Zaměřuje se na vývoj, výrobu moderních vozidel, servis, repase a modernizace včetně zásadních upgradů převážně pozemní vojenské techniky.

Firma má zákazníky po celém světě a spolupracuje s renomovanými světovými producenty bezpečnostních technologií, jako jsou General Dynamics European Land Systems (GDELS), Elbit, Rafael, Nexter, John Cockerill nebo Pindad.

Rada pro vědecký a technologický výzkum Türkiye Defence Industries Research and Development Institute (TÜBİTAK SAGE) byla založena v roce 1972 v Ankaře a spadá pod turecké ministerstvo průmyslu a technologií. Má na starosti programy určené pro turecké ozbrojené sily a turecký obranný průmysl.

TÜBİTAK SAGE provádí výzkumné a vývojové studie, spolupracuje s národními a zahraničními nadacemi a poskytuje služby prostřednictvím analytických, měřicích a poradenských projektů pro splnění požadavků tureckých ozbrojených sil a národních organizací obranného průmyslu. (sfr)