Velkoobchodní cena plynu klesla pod 30 eur za MWh. Je hluboko pod vládním stropem. (Ilustrační foto).

Velkoobchodní cena plynu klesla pod 30 eur (710 Kč dle aktuálního kurzu) za MWh. Pohybuje se tak již velmi hluboko pod vládním cenovým stropem v České republice.

Velkoobchodní cena plynu na burze v Nizozemsku ve čtvrtek 18. května poprvé od června 2021 klesla pod 30 eur (710 Kč) za megawatthodinu. Na snižování ceny působí vysoká úroveň zásob a rostoucí teploty, jež snižují poptávku po této surovině.

Burza v Nizozemsku je určující pro celý evropský trh s plynem.

Ve čtvrtek odpoledne se jedna MWh plynu s kontraktem na dodání v červnu prodávala ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Rotterdamu za 29,9 eura (708 Kč).

Velkoobchodní cena plynu od začátku letošního roku trvale klesá. Začátkem ledna dosahovala 82 eur (1 945 Kč). Od té doby se však cena plynu snížila více než o polovinu.

V srpnu loňského roku (2022) se velkoobchodní cena plynu pro evropský trh kvůli omezování dodávek z Ruska vyšplhala až k 350 eurům (zhruba 8300 Kč) za megawatthodinu.

Ceny plynu na nizozemské burze se tak nyní nacházejí již poměrně hluboko pod úrovní vládou stanoveného cenového stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh.

Zásobníky plynu v Evropské unii byly podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) v úterý plné z více než 64 procent. (sfr)