Odbory vyhlásily po více než 10 letech stávkovou pohotovost, kvůli konsolidačnímu balíčku . (Ilustrační foto)

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) vyhlásila s okamžitou platností kvůli vládnímu konsolidačnímu balíčku stávkovou pohotovost. Odboráři to uvedli na sociální síti.

Rada ČMKOS podpořila vyhlášení stávkové pohotovosti s okamžitou platností. Hlavními důvody jsou dopady vládního konsolidačního balíčku na zaměstnance, nespokojenost se současným způsobem správy země, nesouhlas s postupem ze strany vlády a nevedení dialogu se zástupci zaměstnanců i zaměstnavatelů.

Cílem má být zmírnění dopadů balíčku na zaměstnance a jejich rodiny.

Předseda ČMKOS Josef Středula už dříve uvedl, že stávkovou pohotovost zváží. Na tiskové konferenci po zveřejnění konsolidačního balíčku upozornil anto, že odbory všechny jednotlivé body zanalyzují a budou velmi ostře komunikovat.

Například změny v DPH podle něj nesníží změny produktů pro konečného spotřebitele, ale pouze zvýší marže pro prodejce. Za chybu považuje i zrušení benefitů a snižování platů ve veřejné sféře.

Středula kritizoval také zvýšení cen dálničních známek, jejichž cena má stoupnout o 800 korun. Roční známka bude místo nynějších 1500 korun stát 2300 korun.

Středula vládu kritizoval i za to, že s odbory nevede dialog a není tedy možné dosáhnout sociálního smíru.

Opatření podle něj budou mít dopad především na zaměstnance a důchodce. Konkrétní dopady plánuje představit na tiskové konferenci. Středula také připomněl, že poslední stávková pohotovost byla vyhlášena před více než deseti lety.

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý později na tiskové konferenci uvedl, že stávkové pohotovosti nerozumí. Dle něj se všichni, včetně odborů musí snažit dostat vývoj veřejných financí pod kontrolu. Návrhy vlády považuje za nutné, ale bude požadovat kompenzace pro podnikatele.

Premiér Petr Fiala (ODS) označil stávkovou pohotovost odborů za nezodpovědnou. Upozornil na to, že vláda od svých návrhů neustoupí, ale může o nich jednat.

Vláda představila minulý týden balíček úspor, který má státu přinést 94 miliard korun. Hlavními body je změna na dvě sazby DPH, seškrtání dotací, snížením sumy na provoz státu, redukce platů, zvýšení odvodů živnostníkům a znovuzavedení nemocenského pojištění pro zaměstnance. Balíček počítá i se změnou věku odchodu do penze a samotné důchody by měly být nižší. (at)