Konsolidační balíček: I politici v Česku si sáhnou na své výplaty. (Ilustrační foto)

Platy ústavních činitelů mají růst pomalejším tempem. Vládní konsolidační balíček počítá se šestiprocentním snížením základny, ze které se platy ministrů, poslanců, soudců a státních zástupců počítají.

Kabinet své rozhodnutí zdůvodnil solidaritou s reálně klesajícími platy v ekonomice. Uvedla Česká televize.

Platy ministrů, zákonodárců, soudců a žalobců se počítají z platové základny, která tvoří trojnásobek průměrné mzdy. Tato základna by se měla dle konsolidačního balíčku ponížit o šest procent. Růst platů ústavních činitelů tak bude pomalejší.

„Snižujeme valorizaci ústavních činitelů, snižujeme ji více, než jsme snižovali valorizaci penzí. Mně to přijde pochopitelné a správné,“ upozornil v pořadu Napřímo televize Nova ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Při dřívějším představování konsolidačního balíčku vláda snížení růstu platů ústavních činitelů neohlásila. Stalo se tak až v pátek, kdy vydala rozšířenou verzi tiskových podkladů pro novináře, která už příslušný odstavec zahrnuje. Upozornila na to ČT.

Soubor opatření na zlepšení stavu veřejných financí již vláda představila. Konsolidační balíček například předpokládá, že stát zvýší daň z příjmu právnických osob, spotřební daň z tabáku a alkoholu, daň z hazardu i nemovitostí, zpět zavede nemocenské pojištění pro zaměstnance a zvýší odvody živnostníků. Daň z přidané hodnoty má mít nově jen dvě sazby, zruší se 22 daňových výjimek. (at)