Jednodenní dálniční známka v ČR bude stát 200 korun, oznámil ministr dopravy Kupka. (Ilustrační foto).

Jednodenní dálniční známka v ČR bude zavedena v březnu příštího roku a bude stát 200 korun. Oznámil to ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Citelně však od března příštího roku podraží roční dálniční známka.

„Dobrá zpráva pro všechny příležitostné uživatele naší dálniční sítě,“ podotkl Kupka.

„Od 1. března příštího roku budete moci využít jednodenní dálniční známku a zaplatit tak opravdu pouze za den, kdy cestu po dálnici využijete,“ upřesnil.

Jednodenní poplatek pro standardní automobily vychází podle povinných poměrů, která určuje evropská směrnice Euroviněta, na 200 korun. I zde bude platit zvýhodnění pro ekologické vozy.


INFORMAČNÍ GRAFIKA MINISTERSTVA DOPRAVY ČR:

Dálniční známka na 1 den: Grafická informace Ministerstva dopravy ČR.


Běžná, roční dálniční známka však v Česku významně podraží. O úpravě cen dálničních známek rozhodla vláda ČR v rámci opatření tzv. konsolidačního balíčku.

„Hledali jsme kompromis, jak udržet cenu ročního kupónu na dostupné úrovni a zároveň aby krátkodobé známky mohly být významným příjmem za využití dálniční sítě,“ uvedl k tomu Kupka.

Cena roční známky, kterou stát nezdražil od roku 2012, se od března zvýší z 1500 na 2300 korun. Národní ekonomická rada vlády (NERV) přitom navrhovala zdražení na 3000 korun.

Při stanovení cen se bylo třeba řídit evropskou směrnicí, která stanovuje, že měsíční známka musí činit maximálně 19, desetidenní 12 a denní 9 procent ročního poplatku.

Měsíční kupon bude nově stát 430 Kč a desetidenní 270 Kč. Novinkou bude od března jednodenní známka za 200 korun. (sfr)