Průměrná sazba hypoték v květnu vzrostla na 6,32 procenta. (Ilustrační foto)

Průměrná sazba hypoték na počátku května nepatrně stoupla na 6,32 procenta z dubnových 6,30 procenta. Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,32 procenta vzrostla v květnu o 37 korun na 23 242 korun.

Vyplynulo to z údajů Swiss Life Hypoindexu.

Průměrné nabídkové sazby hypoték pro mladé do 36 let, tedy nad 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti (LTV), v uplynulém měsíci zdražily, ale zároveň zlevnily. Například sazby hypoték s fixací na tři a pět let klesly o jeden, resp. dva bazické body.

Hypoindex již druhý měsíc po sobě vykázal nárůst. Jedná se o velmi drobný nárůst způsobený zvýšením sazeb u jedné ze sledovaných bank. Poměrná nabídková sazba se ustálila na průměrné sazbě 6,32 procenta.

Banky v průměru nabízejí tříleté fixace hypoték s LTV nad 80 procent za 6,69 procenta a s pětiletou fixací za 6,31 procenta. Jednoleté fixace naopak vzrostly o šest procentních bodů na 6,21 procenta. Ceny hypoték fixovaných na deset let stagnovaly.

Hypotéky s LTV do 80 procent fixovaných od jednoho roku do deseti let pouze zdražily. Sazby hypoték fixovaných na jeden rok a deset let vzrostly o dva body na 6,67 procenta, resp. 6,12 procenta. Hypotéky s fixací na tři a pět let zdražily o bod na 6,43 procenta, respektive 6,06 procenta.

ČNB ponechala začátkem května úrokové sazby nezměněné. Dvoutýdenní repo sazba od loňského června zůstává na sedmi procentech. Základní úrokové sazby i hypoteční sazby tedy zřejmě zůstanou na vyšších úrovních delší období. (at)