Česká republika je v indexu klientelistického kapitalismu druhá nejhorší hned za vedoucím Ruskem. (Ilustrační foto)

Česká republika je v indexu klientelistického kapitalismu druhá nejhorší na světě, hned za vedoucím putinovským Ruskem. Index zveřejnil magazín The Economist.

Podle tohoto listu jsou na světě stovky miliardářů, o nichž se předpokládá, že jejich bohatství pochází převážně z „přátelského“ vztahu se státem.

V Rusku se majetek miliardářů pocházející z úzkých přátelských vztahů se státem podílí na hrubém domácím produktu 19 procenty. Druhé Česko pak podílem na HDP více než 15 procent. V první pětici se také umístily Malajsie, Singapur a Mexiko.

Aktuálně se hodnota majetku kapitalistů s přátelským vztahem ke státu podle odhadů The Economist pohybuje kolem tří bilionů USD (63,9 bilionu Kč), což jsou zhruba tři procenta globálního HDP.

Ještě před 25 lety to bylo jen 315 miliard USD, tedy jedno procento HDP. Na tomto růstu se zhruba 65 procenty podílela Amerika, Čína, Indie a Rusko.

Celkem 40 procent bohatství těchto kapitalistů pochází z autokratických zemí.
Magazín The Economist vychází z dat časopisu Forbes, který téměr 40 let zveřejňuje přehled světových dolarových miliardářů.

Odhady z roku 1998 ukazují, že na světě je celkem 209 miliardářů s majetkem jeden bilion USD, což odpovídalo 3 procentům globálního HDP.

V letošním roce bylo v žebříčku 2640 miliardářů s majetkem 12 bilionů USD, což je již zhruba 12 procent HDP. Po zohlednění inflace je aktuálně v cenách z roku 1998 na světě 877 miliardářů s majetkem devět bilionů USD.

The Economist dělí zdroj majetku každého miliardáře na seznamu na sektory, které se snaží o získání renty, tzn. lobbují u vlády za granty, dotace či celní ochranu, a sektory, které o získání renty neusilují.

Snaha o získání renty je běžná v sektorech bankovnictví, stavebnictví, reality a přírodní zdroje, které mají blízké napojení na stát.

Firmy, usilující o rentu mají možnost zvýšit své zisky získáním výhodného přístupu k půdě, licencím a zdrojům, mohou vytvářet kartely, aby omezili konkurenci, nebo lobbovat za vstřícné regulace. Obcházejí pravidla, ale obvykle je neporušují.

V Rusku v důsledku války na Ukrajině bohatství miliardářů těžících z přátelského vztahu se státem kleslo na 387 miliard USD z 456 miliard USD v roce 2021.

Jen pětina bohatství ruských miliardářů pochází ze sektorů mimo „přátelský“ vztah se státem, což ukazuje na fakt, jak moc je ekonomika pokřivená.

V USA tvoří bohatství klientelistického kapitalismu asi dvě procenta HDP. K největším lobbistům patří technologické firmy, jen osm firem loni dohromady utratilo za lobbování 100 milionů USD. Když se mezi sektory klientelistického kapitalismu započítá i technologický, zvýší se podíl na šest procent HDP.

V žebříčku dolarových miliardářů časopisu Forbes je 11 Čechů. Majetek českých miliardářů pochází ze sektorů finance, komunikace, energetika, loterie, reality, zemědělství, potraviny, chemie, zbrojní průmysl, maloobchod, IT a investice. (at)