Více než čtvrtina obyvatel Česka pravidelně nakupuje v zahraničí. Stát přichází o miliardy. (Ilustrační foto).

Více než čtvrtina obyvatel Česka pravidelně nakupuje v zahraničí. Státní rozpočet ČR tím ročně přichází o miliardy korun. Polovina českých domácností nakupuje v některé ze sousedních zemí, přičemž 27 % lidí tak činí pravidelně. Vyplynulo to z průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), který uskutečnila agentura Ipsos.

Za nákupy v cizině Češi ročně utratí 55 miliard korun. Státní rozpočet ČR tak přichází o miliardy na daních.

Podle průzkumu tvoří většinu nákupů potraviny, poté i paliva, drogerie, tabák a alkohol. Stát tím přichází na DPH a spotřební dani o více než 10 miliard Kč ročně.

Reálný dopad do státního rozpočtu je podle tiskové zprávy AMSP ČR ale výrazně vyšší.

„Ve chvíli, kdy stát hledá každou miliardu do rozpočtu by se měl tímto fenoménem zabývat,“ uvedl Josef Jaroš, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

„Omezovat nákupy v zahraničí samozřejmě nelze. Nicméně vláda by měla kvůli cenám tlačit na velké hráče, aby nezneužívaly své postavení, zvážit správné nastavení daně z přidané hodnoty a rovněž například podporu stravování.“

„Ta byla zavedením tzv. stravovacího paušálu významně narušena. Zatímco příspěvky na obědy a stravenky končily v domácích kantýnách, restauracích a obchodech, peníze z paušálu už mohou končit kdekoliv,“ dodal.

„Například jen kvůli stravenkovému paušálu dnes přicházejí restaurace o každý pátý oběd. Za celý rok to představuje ztrátu na tržbách přes deset miliard korun,“ doplnnil Luboš Kastner, člen představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a garant projektu Moje restaurace.

Průzkum uskutečněný na vzorku více než 3 tisíc respondentů zjistil, že obyvatelé Česka ze zahraničí nejběžněji dováží čerstvé a trvanlivé potraviny, napříkla maso či uzeniny Průměrná hodnota jednoho takového nákupu činí 2 829 Kč.

V Německu je pak nejvíc láká drogerie, v Polsku maso, pohonné hmoty a cigarety.

Alkohol lidé nejvíce nakupují na Slovensku a v Rakousku.

Polsko je nejčastější destinací, kam lidé z Česka jezdí na nákupy. Alespoň párkrát za rok tam vyrazí třetina lidí. (sfr)