Muskova Tesla v ČR letos prodala více elektromobilů než německá Škoda. (Ilustrační foto)

Muskova Tesla v Česku letos prodala více elektromobilů než automobilka Škoda. Česká republika je druhou „nejhorší“ zemí v rámci Evropské unie v podílu elektromobilů mezi nově registrovanými osobními auty. Zatímco v EU bylo v prvním čtvrtletí ze všech nově registrovaných aut 12,1 procenta elektromobilů, v Česku to bylo 2,4 procenta.

Z členských zemí je za Českem pouze Slovensko s 1,8 procenta elektromobilů mezi nově registrovanými auty. Vyplynulo to z nových údajů Centra dopravního výzkumu (CDV).

V zemích EU vzrostl meziročně v prvním čtvrtletí podíl elektromobilů na prodaných nových autech z deseti procent na 12,1 procenta, v Česku vzrostl z 1,7 procenta na 2,4 procenta.

V Česku bylo v prvních třech měsících roku registrováno 1 338 nových elektrických aut. Český trh s novými osobními auty byl v letošním prvním čtvrtletí jedenáctý největší v EU, ale trh s novými elektromobily byl až osmnáctý.

Na trhu se projevilo významné snížení cen automobilky Tesla, která se s 300 registracemi stala nejúspěšnější značkou bateriových elektrických vozidel na českém trhu.

Za ní následovala Škoda s 208 auty, Volkswagen se 181 vozy a Hyundai se 141 automobily.

V podílu registrací bateriových elektrických vozidel na nově registrovaných autech vede v Evropě Švédsko s 36 procenty, Finsko s 31 procenty a Dánsko s 30 procenty.

Poslední je za Českou republikou Slovensko s 1,8 procenta. V Polsku podíl bateriových elektrických vozidel dosáhl 3,3 procenta, v Maďarsku 5,6 %.

Prodej nových automobilů v letošním prvním čtvrtletí vzrostl v EU meziročně o 17,9 procenta na 2,65 milionu nových aut. Nejvíce jich jezdí na benzinový pohon, a to 37,4 procenta.

Automobilů na hybridní pohon bylo mezi nimi 25,2 procenta a naftových 15 procent.

V prvním čtvrtletí se v ČR prodalo celkem 56 tisíc nových aut, nejprodávanější značkou byla Škoda

V Česku bylo za první čtvrtletí nově registrováno přes 55 tisíc automobilů, z toho téměř 67 procent byla auta na benzinový pohon a čtvrtina těchto aut jezdí na naftu. (sfr)