Ceny kávy se vlivem klimatických změn zvýší téměř o 30 procent.

Kvůli údajně sílícím dopadům klimatických změn a rostoucí nestabilitě světové ekonomiky organizace Fairtrade zvýší minimální cenu kávy. Nová minimální cena zvýší základní výkupní cenu o 19 % u kávy robusta a o 29 % u kávy arabica. Jedná se o první zvýšení minimálních výkupních cen fairtradové kávy po dvanácti letech.

Fairtradová minimální cena za praná zrna kávy typu arabica bude od 1. srpna 2023 nově činit 1,80 USD za libru, což je o 40 centů více. Káva arabica tvoří více než 90 % veškeré prodané fairtradové kávy. U přírodní robusty se cena zvýší o 19 centů na 1,20 dolaru za libru.

Také příplatek za bio fairtradovou kávu byl zvýšen o třetinu, z 30 centů na 40 centů za libru. Více než polovina fairtradových kávových zrn prodaných v roce 2021 měla také certifikaci bio. Navýšení minimální fairtradové ceny, tedy hodnoty, pod kterou nesmí výkupní cena fairtradové kávy klesnout, poskytne pěstitelům významnou podporu v dobách výkyvů na trhu, při boji s inflací v jejich domovských zemích a pomůže jim s dodatečnými náklady vyvolanými změnami klimatu.

,,Navzdory nedávnému prudkému nárůstu světových cen kávy se pěstitelé kávy potýkají s inflací, prudce rostoucími výrobními náklady a naopak s poklesem úrody v důsledku klimatických změn. Skutečnost, že se pěstitelé nemohou pěstováním kávy uživit, je pro toto odvětví tragická a představuje riziko pro budoucnost celosvětového kávového sektoru,“ uvádí Monika Firl, manažerka pro kávu z Fairtrade International.

,,S novou minimální cenou nabízí Fairtrade pěstitelům kávy a jejich družstvům cenovou záchrannou síť, která lépe odpovídá současné nejisté době,“ pokračuje M. Firl.

Celosvětová síť Fairtrade zahrnuje téměř 900 000 certifikovaných pěstitelů kávy ve více než 650 pěstitelských organizacích ve 31 zemích. Kromě podpory v podobě fairtradové minimální ceny dostávají certifikovaní fairtradoví pěstitelé také fairtradový příplatek – dodatečné finance, které dále investují. Od roku 2017 získaly organizace fairtradových pěstitelů kávy příplatek ve výši více než 400 milionů eur.

Pěstitelé kávy budou i nadále čelit dramatickým výzvám. Podle dostupných údajů produkují drobní pěstitelé 60 % světové produkce kávy, avšak téměř polovina z nich žije v chudobě.

Přestože ceny kávy v roce 2022 byly relativně vysoké, zisky z jejího prodeje se nepodařilo dostat k samotným pěstitelům. Studie ukázaly, že pěstitelům obvykle zůstává přibližně 1 % z maloobchodní ceny kávy, což u šálku kávy za 4 USD představuje přibližně 0,04 USD na šálek (tedy cca 8 Kč). (at)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

V ČR podle studie ČEPS bude v roce 2040 chybět 2,7 TWh elektřiny. Výpadky začnou už 2030

Skleníkové plyny neovlivňují klima na Zemi, dokázali američtí vědci v průlomové studii

Europoslanci schválili klimatický zákon. Emise musí do roku 2030 klesnout o 55 %

Konzervativní institut se tentokrát zaměřil na debatu o klimatické změně a energetice

Klimatický zákon má zelenou už i od členských států EU. Česko považuje cíl Bruselu za nereálný

KLIMATICKÉ NOVINY