V Česku je 1364 dobíjecích stanic pro elektromobily, jejich počet vzrostl o třetinu.

Počet dobíjecích stanic pro elektrická auta loni v Česku vzrostl o více než 30 procent. Koncem loňského roku stát evidoval 1364 stanic, které byly rozmístěny v celkem 1200 lokalitách. V současnosti je v Česku registrováno kolem 15 tisíc elektromobilů a další desetitisíce tvoří hybridní vozy.

Vyplývá to ze statistik ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Ještě před rokem bylo v evidenci MPO 944 dobíjecích stanic. Ve většině případů šlo o stanice s výkonem do 100 kilowattů.

Loni jich po celém Česku přibyly stovky. Celkem 1364 dobíjecích stanic nabízelo 2643 bodů k dobíjení elektromobilů nebo plug-in hybridů.

Infrastruktura pro elektrické vozy by přitom měla růst i nadále. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) oznámil, že Česko v příštích letech podpoří  rozvoj dobíjecích stanic u dálnic i ve městech investicí kolem šesti miliard korun. Budou k tomu využity peníze z evropských fondů.

Provozovatelé potvrdili, že pokračování výstavby dobíjecí infrastruktury by mělo pokračovat i v letošním roce. Trendem jsou ultrarychlé dobíjecí stanice. Společnost ČEZ jich chce letos zprovoznit kolem 40.

Plány na rozvoj sítě dobíjecích stanic ohlásila i Pražská energetika a další velký provozovatel E.ON.

S výstavbou v loňském roce rostly i spotřeba a počet dobití, někdy i více než dvojnásobně.

S rozvojem dobíjecí infrastruktury roste i  zájem o elektrická auta. Aktuálně jich v Česku jezdí kolem 15 tisíc, což je o 5 tisíc víc než před rokem. Kromě toho v tuzemsku jezdí i desetitisíce hybridních aut. (at)