Lidé v Česku už vybrali více než 30 milionů korun na raketomet RM-70 pro Ukrajinu.

Lidé v Česku už v rámci sbírky Dárek pro Putina vybrali více než 30 milionů korun na raketomet RM-70 pro Ukrajinu. Raketomet RM-70 nazvaný Přemysl má být na Ukrajinu dodán během několika týdnů. Součástí dodávky bude i 365 raket.

Informoval o tom Martin Ondráček z iniciativy Dárek pro Putina.

„Dnes jsme překročili 30 milionů korun, cíl, který máme, je 50 milionů. Stroj, který tu vidíme, stojí 17 milionů korun. Naše ambice je poslat tam ještě 365 raket, aby ta zbraň měla nějakou výbavu,“ zdůraznil Ondráček.

Jedna raketa vyjde na 88 tisíc korun, raketnice jich obsahuje 40.

Raketomet podstoupil generální opravu v závodu společnosti STV Group v Poličce. Pojmenování získal po mytologickém Přemyslu Oráči, jedna salva „přeorá“ plochu o rozloze zhruba tři hektary.Technici společnosti STV Group strávili na jeho opravě asi 2000 hodin práce.

Jedná se o komplexní opravu včetně motoru, podvozkové platformy, raketnic nebo systému řízení palby tak, aby raketomet odpovídal maximálním možným nárokům pro bojové užití. Firma STV Group dodá i potřebné rakety.

Raketomet byl do československé armády zaveden v roce 1971, přesto zůstává velmi účinnou zbraní. Stejně jako ruská obdoba raketometu BM-21 má raketnici na 40 raket ráže 122 milimetrů Grad.

Na rozdíl od ruské verze ale uveze na pancéřovaném podvozku Tatra 813 další zásobník s 40 raketami pro rychlé přebití, což snižuje čas k přípravě na další palbu na několik minut. Je možné střílet jednotlivé rakety nebo kompletní salvu.

Iniciativa si raketomet vytipovala u firmy STV Group na základě požadavků ukrajinské armády. Podmínkou bylo, aby byla k dispozici rychle a byla vyrobena v Česko republice.

Podle zakladatele iniciativy a podnikatele Dalibora Dědka se potřebné peníze sešly velmi rychle.

„Jsme pyšní, že česká veřejnost vybrala několik desítek milionů během několika týdnů, protože jsme tuto akci vyhlásili k prvnímu výročí vpádu ruských vojsk na Ukrajinu,“ prohlásil Dědek.

Ze sbírky Dárek pro Putina již byl pořízen například tank Tomáš, což inspirovalo následovníky k podobným akcím i v zahraničí. Celkem tak bylo pro Ukrajinu získáno několik desítek tanků. (sfr)