británie-tank-válka

Británie dodá Ukrajině uranové zbraně. Rusko hrozí ničivou odvetou.

Británie spolu s tanky Challenger 2 poskytne Ukrajině i protitankové náboje z ochuzeného uranu. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v reakci varoval, že k jadernému střetnutí mezi Ruskem a Západem zbývá stále méně kroků.

Zveřejnila ruská redakce BBC s odvoláním na prohlášení náměstkyně britského ministra obrany. Ruský prezident Vladimir Putin pohrozil odpovídající reakcí, pokud k dodávce dojde.

Spolu s tanky Challenger-2 budou dodány i náboje, včetně protipancéřových nábojů s ochuzeným uranem. Takové náboje jsou vysoce účinné při ničení moderních tanků a obrněné techniky. Uvedl veřejnil britský parlament na svém webu.

Ochuzený uran není vysoce radioaktivní, ale je považován za toxický a karcinogenní. Vzniká jako vedlejší produkt během výroby obohaceného uranu. Vyznačuje se vysokou hustotou a pevností a díky tomu se používá k výrobě tankových pancířů i munice, a to zejména protitankových střel.

Již dříve Bílý dům odmítl potvrdit dodávku amerických granátů s ochuzeným uranem na Ukrajinu.

Šojgu v reakci na oznámení dodávek munice s ochuzeným uranem sdělil, že se tímto přiblížila možnost jaderného střetu mezi Ruskem a Západem. Již dříve Kreml uvedl, že použití těchto nábojů na Ukrajině bude považovat za „špinavou bombu“.

O adekvátní reakci Ruska hovořil se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem v Moskvě i ruský prezident Putin. Podle něj Západ začíná na Ukrajině využívat i „zbraně s jadernou složkou“.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý měsíc během návštěvy západní Evropy navštívil i ukrajinské tankisty, kteří jsou v Británii na výcviku na tanky Challenger. Těchto 14 tanků má Ukrajina od Británie přislíbeno. (at)