Cena plynu pro evropský trh klesla pod 40 eur. Je nejlevnější od července 2021. (Ilustrační foto)

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku klesla pod 40 eur (asi 959 Kč) za megawatthodinu (MWh). Dostala se tak nejníže od července 2021.

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v dubnu v TTF klesla o zhruba šest procent. Klesla až na 39,65 eura (951 Kč) za MWh.

Hlavním důvodem poklesu ceny plynu je slabší poptávka kvůli teplejšímu počasí v zimních měsících a vysoká naplněnost plynových zásobníků. V poslední době působily na snižování ceny i obavy z bankovní krize, protože finanční krize jsou obvykle spojeny se zátěží pro ekonomiku, a tedy s nižší poptávkou po energiích.

Ceny zemního plynu v roce 2022 výrazně vzrostly kvůli válce Ruska proti Ukrajině. K energetické krizi vedla vysoká závislost na ruském plynu. Na cenovém vrcholu se za plyn platilo přes 300 eur za megawatthodinu.

Před tím se plyn dlouhodobě obchodoval kolem 20 eur za MWh. Pod 60 eur za megawatthodinu cena plynu klesla v polovině ledna, pod 50 eur pak sestoupila v polovině února. (sfr)