Obchodní řetězce na Slovensku zavedou na 3 měsíce cenový strop na vybrané potraviny. (Ilustrační foto - redakční koláž).

Obchodní řetězce na Slovensku zavedou na 3 měsíce cenový strop na vybrané potraviny. Akce se týká osmi největších maloobchodních řetězců. Ty od pondělí 20. března na tři měsíce stanoví cenový strop na vybrané potraviny. Opatření se dotkne téměř 400 různých položek.

Oznámil to slovenský ministr zemědělství Samuel Vlčan a zástupci maloobchodu.

Právě zdražování potravin přispělo na Slovensku ke zrychlení inflace na dlouhodobá maxima.

Potraviny byly na Slovensku letos v únoru stejně jako v lednu meziročně dražší o 28,6 procenta. Náklady na potraviny a na bydlení včetně energií mají dohromady největší podíl na výdajích slovenských domácností.

Meziroční míra inflace na Slovensku v únoru zrychlila tempo na 15,4 procenta z lednových 15,2 procenta.

Předseda Slovenské aliance moderního obchodu Martin Krajčovič vysvětlil, jak bude cenový strop na potraviny v praxi vyoadat.

„Tyto produkty se nebudou shodovat v každé síti. Ke snížení ceny může dojít. Během tří měsíců se ceny ale zvyšovat nebudou,“ uvedl Krajčovič.

Potraviny s cenovým stropem, mezi které bude patřit hlavně zboží slovenského původu, maloobchod označí logem „Protiinflační garance“ a jejich ceny by měl zveřejnit na svých webových stránkách.

Ministr Vlčan takovou iniciativu ocenil.

„Já si této iniciativy vážím. Věřím, že tímto způsobem pomůžeme hlavně obyvatelstvu s nízkými příjmy,“ uvedl Vlčan.

V loňském roce se obchody na Slovensku zavázaly, že na více než desítku základních potravin nebudou zvyšovat marže. Podle Krajčoviče řetězce zvýšily ceny méně, než jim stouply nákupní ceny zboží. (sfr)