Evropská unie dohodla: Spotřeba energie musí v EU během 6 let klesnout o 12 procent. (Ilustrační foto: redakční koláž).

Evropská unie nedekretuje kontinentu další normu. Spotřeba energie musí v EU do roku 2030 klesnout o téměř 12 procent. Unie by měla do roku 2030 omezit celkovou konečnou spotřebu energie o 11,7 procenta proti hodnotám, které pro konec desetiletí odhadovala před třemi lety.

Shodli se na tom zástupci členských zemí a Evropského parlamentu.

Tím byli dojednány podmínky norem tzv. klimatického balíčku, jehož cílem je snížit produkci skleníkových plynů do konce desetiletí. Aby norma vstoupila v platnost, státy i europoslanci ji musejí ještě oficiálně potvrdit.

Směrnice o energetické účinnosti je součástí sady norem známé jako Fit for 55, jejímž cílem je omezit produkci skleníkových plynů do roku 2030 nejméně o 55 procent proti hodnotám z roku 1990.

Státy by na základě její dnes dohodnuté podoby měly od roku 2024 zvyšovat účinnost a dosahovat takových úspor, aby celková konečná spotřeba energie klesala průměrně o 1,49 procenta ročně.

Dosavadní plán přitom počítal s hodnotou 0,8 procenta. Celkový nově dohodnutý cíl podle výpočtů unijních orgánů odpovídá úspoře energie získané ze 763 milionů tun ropy.

Nová pravidla počítají také s výraznějším podílem veřejného sektoru na úsporách. Velké podniky budou muset do svého provozu začlenit efektivní systém řídící jejich spotřebu energií.

Členské státy dostanou za úkol prosazovat využívání lokálních zdrojů vytápění a chlazení ve městech nad 45 tisíc obyvatel.

„Úspory energie jsou klíčovým krokem při záchraně planety. Evropané v uplynulých měsících dokázali, že jsou schopni a připraveni čelit této výzvě a náš průmysl dokázal, že zvládne optimalizovat využívání energie,“ podotkl k dohodě místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.

V Evropské unii se v posledních měsích podařilo významně omezit spotřebu energie zejména v souvislosti s dopady ruské invaze na Ukrajinu. (sfr)