Obchodní řetězce ve Francii zastropují ceny potravin kvůli rostoucí inflaci.

Francouzská vláda s významnými obchodními řetězci uzavřela dohodu o zastropování cen vybraných potravin. Toto opatření potrvá od dubna do června. Inflace ve Francii dosáhla v únoru dosáhla 14,5 %. V Česku až na 17,5 %.

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire prohlásil, že zástupci obchodních řetězců až do června seškrtají ceny vybraných potravin na nejnižší možnou úroveň.

Náklady na „protiinflačního čtvrtletí“ ponesou řetězce. Podle odhadů by se mohly vyšplhat do několika stovek milionů eur. Většina obchodníků tuto částku v zájmu zvládnutí inflace toleruje.

Výjimkou je lídr trhu E.Leclerc, který se snaží nabízet nejnižší ceny dlouhodobě a slevy nevytváří spekulativně, kdy takzvaně snížená cena může být ve skutečnosti jen obvyklá cena.

Ministr financí Le Maire uvedl, že zastropované produkty budou muset být označeny logem „protiinflační čtvrtletí“ s barvami francouzské vlajky. Navíc budou probíhat namátkové kontroly, aby se obchodníci kvůli navýšení příjmů nevytvářeli tlak na své dodavatele.

Francouzská vláda začne také v nadcházejícím období testovat systém potravinových šeků pro nízkopříjmové rodiny.(at)