Šest největších bank v Česku loňském roce zvýšilo čistý zisk o 30,6 procenta.

Největší banky v zemi loni vydělaly 76,25 miliardy korun. Jejich čistý zisk se meziročně zvýšil o 30,6 procenta. Na těchto šest největších bank se vztahuje mimořádná daň, takzvaná windfall tax. Z jejího výnosu chce stát kompenzovat náklady na zastropování cen energií.

České spořitelně loni stoupl neauditovaný konsolidovaný čistý zisk meziročně o 42,2 procenta na 20,2 miliardy korun. Čistý zisk skupiny ČSOB loni vzrostl o devět procent na 17,5 miliardy korun. Čistý zisk Komerční banky se zvýšil o 37,9 procenta na 17,6 miliardy korun. Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala v loňském roce čistý zisk 8,22 miliardy korun, meziročně o 21 procent víc. Raiffeisenbank zvýšila čistý zisk o 61 procent na 7,54 miliardy korun. Zisk Monety Money Bank vzrostl o 30,2 procenta na 5,19 miliardy korun.

Od letošního roku budou největší banky v Česku platit daň z mimořádných zisků. Windfall tax schválila vláda jako 60procentní daňovou přirážku na nadměrný zisk. Odpovídá rozdílu mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeného o 20 procent.

Výnos z daně má vládě sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které bude stát mít díky zastropování cen energií. Kromě bankovního sektoru se windfall tax vztahuje i na energetiku, petrochemii a těžební průmysl. Daň se bude platit zálohami. Výše záloh bude vycházet ze zisku z loňského roku. (at)