Putin promluvil: Výlku začal Západ a vypustil džina z láhve. Chce zničit Rusko. (Ilustrační foto).

Podle ruského prezidenta Vladimira Putina začal válku na Ukrajině Západ, který chce systematicky zničit Rusko. Proto prý Rusko muselo nasadit sílu. Putin to uvedl v projevu k ruským zákonodárcům. Shrnul v něm dosavadní výsledky invaze na Ukrajinu a představil plány pro druhý rok války.

Konflikt na Ukrajině podle Putina rozpoutal Západ, který se systematicky snaží Rusko zničit. Obvinil NATO a Západ ze sponzorování převratů po celém světě, desetiletí kolonialismu a válek. Jako příklad uvedl Jugoslávii, Irák a Sýrii.

„Západ vypustil džina z lahve,“ prohlásil Putin.

Válku na Ukrajině prý před rokem začal Washington, který vládu v Kyjevě pobízel k útokům na Krym a Sevastopol.

„Nemáme pochyb o tom, že v únoru 2022 bylo vše připraveno k trestné operaci Kyjeva v Donbasu. Vše naprosto v rozporu s dokumenty přijatými Radou bezpečnosti OSN.“

„Opakuji, to oni začali válku, my jsme použili sílu, abychom ji zastavili,“ konstatoval Putin a podotkl, že Západ prý dokonce zvažoval dodávky jaderných zbraní Ukrajině.

Ukrajinský národ se podle Putina stal “rukojmím svých západních pánů“, kteří zemi politicky, ekonomicky i vojensky okupují.

„Kyjevský režim neslouží svým národním zájmům. Slouží zájmům cizích mocností,“ delaroval prezident Ruské federace.

„Sliby západních politiků, kteří tvrdili, že chtějí mír na Donbase, se ukázaly jako lež. Zavírali oči před tyranií kyjevského režimu a za našimi zády připravovali úplně jiný scénář,“ obvinil Západ.

Donbas, který loni na podzim Rusko spolu s dalšími dvěma ukrajinskými oblastmi anektovalo, označil Putin za historickou ruskou půdu.Rok 2014, kdy začala krize na Ukrajině po anexi Krymu, označil Putin za začátek celého konfliktu, který měl vyvrcholit invazí, k níž bylo dle propagandy Rusko vyprovokováno.

„Chráníme lidi Donbasu i jejich domovy, zatímco cílem Západu je světová dominance. Lidské tragédie pro ně nejsou důležité, pouze se snaží všechny okrást a schovávají se přitom za zástěrku demokracie, aby odvrátili pozornost od svých vlastních problémů a korupce,“ prohlásil Putin.

„Západ proti nám začal nejen vojenskou a informační, ale také ekonomickou agresi,“ uvedl Putin a obvinil západní země, že Rusku ukradly jeho zahraniční rezervy a zlato.

Západní izolace Ruska podle ruského prezidenta neuspěla.

„Strůjci všech sankcí se trestají sami. Odstartovaly růst cen ve svýh zemích, zavírání továren, kolaps energetického sektoru a občanům vykládají, že za to mohou Rusové.“

Podle Putina ruská ekonomika v současnosti nekolabuje, ale prochází restrukturalizací.

Rusko prý už nyní pracuje na projektech obnovy čtyř anektovaných ukrajinských oblastí.

„Mluvíme o oživení podniků a pracovních příležitostí v přístavech Azovského moře, které se znovu stalo vnitřním mořem Ruska, a budování nových moderních silnic, jako jsme to udělali na Krymu,“ oznámil Putin.

Ruský prezident pak poděkoval příslušníkům ozbrojených složek i vojenským korespondentům a pustil se do hodnocení ekonomické situace.

Ruský prezident také poděkoval vojákům a pracovníkům, kteří se zapojili do války.

„Chci poděkovat všem naším dobrovolníkům a hrdinům. Chci poděkovat lékařům a sestrám, inženýrům, stavitelům a železničářům. Také chci poděkovat učitelům a novinářům, zejména válečným novinářům, kteří denně riskují své životy.“

Muži, kteří byli v rámci mobilizace odvedeni na frontu, také dostanou právo na dvoutýdenní volno každých šest měsíců.

Pro rodiny vojáků, kteří padli na Ukrajině, chystá Putin zvláštní bonus. Oznámil vznik fondu, z něhož budou rodiny mrtvých podporovány.

„Rodina každého bojovníka si zaslouží úctu a pomoc,“ podotkl Putin. (sfr)