Společnost DFK Cab v loňském roce zvýšila tržby na 499 milionů korun.

Významný tuzemský výrobce automobilových kabin, společnost DFK Cab, v roce 2022 zvýšil tržby na 499 milionů korun, když v roce předchozím firma dosáhla obratu ve výši 392,3 milionu. Provozní zisk DFK Cab v roce 2022 činil 48,1 milionu korun, což proti přechozímu roku představuje nárůst o 31,6 milionu korun.

DFK Cab se specializuje na výrobu kabin pro terénní a volnočasové čtyřkolky, ale i pracovní stroje. Vedle kabin pro terénní sportovní čtyřkolky nabízí DFK Cab také kabinové nástavby pro průmyslová vozidla. Dále vyrábí kabiny na zemědělskou techniku či kabiny na vysokozdvižné vozíky.

Firma v roce 2022 prodala celkem přes 8 tisíc kabin, z čehož více než 90 procent bylo určeno na terénní čtyřkolky a zbytek kabin byl dodán pro vysokozdvižné vozíky a traktory. DFK Cab je aktivní exportně zaměřenou firmou. Na zahraničních trzích generovala zhruba 90 procent tržeb ročního obratu. Výrazně nejdůležitějším odbytištěm pro kabiny DFK Cab jsou Spojené státy. Dalšími nejvýznamnějšími trhy jsou pak Rakousko, Kanada, Nizozemsko a Německo.

„Minulý rok byl pro nás přelomový. Otevření druhého výrobního provozu a související významné navýšení kapacity posunulo DFK Cab na pozici předního světového výrobce komponentů pro sektor UTV,“ uvedl Michal Burda, ředitel společnosti DFK Cab.

I přes náročné makroekonomické prostředí byl rok 2022 pro firmu úspěšný jak v oblasti vývoje nových produktů, tak i ve zlepšování podmínek pro zaměstnance. DFK Cab uvedla do provozu novou výrobní halu v Huštěnovicích na Uherskohradišťsku, která přináší novou úroveň pracovního prostředí. Jedná se o moderní a ekologickou výrobu, pro kterou firma zaměstnancům v nových prostorách nabízí nejenom atraktivní pracovní podmínky, ale i výbornou dopravní dostupnost.DFK Cab vyrábí kabiny na všechny typy čtyřkolek všech hlavních světových značek, jako jsou Arctic Cat, Can-am,  CF Moto, Cushman, Hisun, Honda, John Deer, Kawasaki, Kioti, Kymco, Linhai, Polaris či Yamaha. Jako zatím jediná na světě vyvinula a dodává kabiny pro nové terénní čtyřkolky firmy Segway. Již na jaře roku 2022 začala dodávat kabiny pro sérii užitkových čtyřkolek Segway Fugleman. Na podzim loňského roku zahájila dodávky pro sportovní čtyřkolku Segway Villain.

Rozšíření výroby do nových prostor potvrdilo rostoucí zájem o kabiny značky DFK Cab pro terénní vozidla z kategorie UTV (Utility Task Vehicle). Současně se tím potvrdil zájem vlastníka na dalším rozvoji firmy DFK Cab. Nová výrobní zařízení v Huštěnovicích si vyžádala významnou investici v rozsahu dvou desítek milionů korun.

DFK Cab také dále rozvíjí nabídku produktů pro průmyslová vozidla a průmyslové využití. Vyrábí kabiny na zemědělskou techniku či kabiny na vysokozdvižné vozíky, pro které podle přání zákazníků vyvíjí specificky upravené kabiny. DFK Cab vyrábí kabiny na vysokozdvižné vozíky pro společnosti jako Caterpillar, Clark, Heli, Hyster, Hyudai, Jungheinrich, Linde, Mitsubishi, Nissan, Toyota, Yale a další.


Kabina DFK Cab na UTV Segway Fugleman.


Kabiny z produkce DFK Cab spojuje odolnost jejich provedení, použití kvalitních materiálů, chytré konstrukční řešení a vysoké užitné vlastnosti. Funkční a odolné kabiny zohledňují design vozidel, ale i potřeby jejich majitelů. Kabina zásadně zvyšuje užitnou hodnotu vozidla pro zákazníka. Teprve s kabinou zákazník získává pracovní či sportovní stroj prakticky využitelný za všech povětrnostních podmínek.

Nedílnou součástí kabin od DFK Cab jsou stěrače či ostřikovače, ale například také odhlučnění kabiny. Přední sklo přitom může být pevné či otevírací. Samozřejmostí je vyhřívané přední sklo. Topením může být vybavena celá kabina, která pak spolehlivě zajišťuje vytápění fungující stejně jako v klasickém automobilu.

„Kabiny eliminují déšť, bláto, sníh a tedy i vlhkost. Uvnitř vozidla krytého kabinou si řidič může užívat teplo a relativní sucho. Díky kabině se terénní čtyřkolka stává univerzálním, celoročně využitelným pomocníkem pro všechny profese, které se potřebují efektivně a pohodlně pohybovat v terénu,“ zdůraznil Burda.

Služby terénního vozidla s kabinou využívají a oceňují například pracovníci v komunálních službách, správci zimních areálů, farmáři, myslivci, rybáři, bezpečnostní agentury či záchranáři. (sfr)