České firmy jsou skeptické, očekávají letos propad do ztráty.

Více než polovina českých firem letos očekává, že se jim propadne zisk nebo se ocitnou ve ztrátě. Deset procent podniků očekává propouštění. Zvýšení zisku předpokládá jen 14 % tuzemských podniků. 

Situace se v jednotlivých odvětvích a firmách liší. Vyplynulo to z průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR. Stát by podle firem měl vytvořit dlouhodobou koncepci pomoci.

Z průzkumu svazu, který se uskutečnil letos od 12. do 25. ledna mezi 136 průmyslovými firmami, vyplynulo, že asi 39 % podniků předpokládá pokles zisků, 6 % firem očekává pokračování ztráty a 7 % odhaduje, že v letošním roce propadne do ztráty.

Naopak udržení pozic a zisku očekává jen třetina tuzemských podniků, 14 % pak počítá se zvýšením zisku. Situace se ale liší, a to mezi firmami, tak i mezi odvětvími.

Nejvíce podle svazu fungování firem ovlivňují ceny energií, zdražování surovin a materiálů, vysoká inflace a s tím spojené tlaky na růst mezd, nedostatek zaměstnanců či snížení domácí a zahraniční poptávky. To podle svazu limituje i možnost, aby firmy promítly zvýšené náklady do svých cen.

Průzkum také ukázal, že 10 % firem očekává, že budou muset letos  propouštět. Většina firem se ale snaží zaměstnance udržet z důvodu situace na trhu práce. Po odeznění krize by bylo drahé a téměř nemožné získat propuštěné zaměstnance zpět.

Na aktuální situaci na trhu plánují firmy podle průzkumu ve většině případů reagovat snižováním provozních nákladů nebo zdražováním produkce. Třetina podniků také hledá alternativní technická řešení.

Firmy jsou také opatrnější v investicích, když 35 % podle průzkumu omezí investice do svého rozvoje. Do energetických úspor plánuje letos investovat 59 % firem a 39 % podniků chce investovat do vlastních obnovitelných zdrojů energie.

Důvodem současné krize je podle firem ruská invaze na Ukrajinu a přímé i nepřímé negativní dopady války.  Například skokový nárůst cen materiálu či energií dosud negativně ovlivnily podnikání dvou třetin firem.

„Firmy si uvědomují, že zvyšování daní by v současné složité situaci jejich podnikání spíše uškodilo, není na to vhodná doba. Místo toho by se stát raději měl podívat na svůj rozpočet a výdaje, abychom věděli, kde je možné něco ušetřit. V první řadě by totiž měl stát začít šetřit sám na sobě, než zavede nějakou daňovou novinku, která firmy i občany zbytečně zatíží či dokonce zbrzdí do budoucna růst naší ekonomiky jako hlavní zdroj veřejných financí,“ připomíná Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Podniky nesouhlasí s případným zvyšováním daňové zátěže. Za určitých podmínek by s ním souhlasila pouze třetina podniků. Zároveň podle firem záleží na tom, jaké konkrétní daně by se vláda rozhodla zvýšit a o kolik. (at)