Pohonné hmoty za poslední týden podražily. Hrozí další růst cen nafty

Pohonné hmoty v Česku za poslední týden znovu zdražily. Průměrná cena benzinu stoupla o 84 haléřů na 37,83 koruny za litr, jedná se zatím o nejvyšší cenu za posledních osm týdnů. Nafta od minulé středy zdražila o 26 haléřů na 37,67 koruny za litr.

Jak uvedl server novinky. Naposledy byl diesel dražší před měsícem. Vyplývá to z údajů společnosti CCS.

Jako příčinu růstu se uvádí zdražování ropy na trhu a také růst velkoobchodních cen na burze na začátku roku. Marže tak rostly postupně i na čerpacích stanicích v ČR. Ještě výraznějšímu zdražování brání silná koruna, která je v přepočtu s eurem na nejlepších hodnotách za posledních 14 let.

Další vývoj cen na čerpacích stanicích je podle analytiků obtížně předvídatelný. Pro server Novinky analytik XTB Jiří Tyleček upozornilpředevším na až patnáctiprocentní pokles cen nafty na rotterdamské burze v posledním týdnu. Zároveň ale připomněl blížící se embargo na dovoz paliv z Ruska, které vejde v platnost 5. února.

V horizontu dalších týdnů podle Tylečka narůstá riziko nedostatečných dodávek na trh a další cenový růst.

Nejlevněji tankují řidiči v Královéhradeckém kraji, kde je litr naturalu v průměru za 37,40 koruny. Naftu ve východních Čechách prodávají za 37,11 koruny. Naopak nejdražší paliva jsou v Praze. Litr benzinu vyjde v hlavním městě průměrně na 39,05 koruny. Nafta se zde prodává za 39,19 koruny za litr.

Pohonné hmoty v ČR zlevňovaly od konce loňského října. V prvních dnech letošního roku ale cena rostla, aby následně dva týdny paliva opět zlevňovala. V posledních zhruba dvou týdnech se ceny pohonných hmot vrátily k růstu.

Paliva jsou aktuálně na vyšších cenách než před rokem. Za benzin loni řidiči platili o téměř 1,50 koruny méně a nafta byla začátkem loňského února levnější skoro o 2,50 Kč. (at)