Německo dodá Ukrajině tanky Leopard, potvrdil kancléř Scholz. (Ilustrační foto - redakční koláž).

Německo dodá Ukrajině tanky Leopard 2A6, potvrdil kancléř Olaf Scholz. Současně jsou prý USA ochotny dodat Ukrajině i své tanky Abrams. Scholz na zasedání vlády oznámil, že Německo poskytne Ukrajině 14 tanků Leopard 2A6. Další „leopardy“ pošlou bojující zemi i jiné evropské státy, kterým Německo vydá potřebné povolení k vývozu.

Součástí podpory bude výcvik, logistika, munice a údržba systému.

V tiskovém prohlášení spolkové vlády je rozhodnutí popsáno jako „výsledek intenzivních konzultací“ s nejbližšími evropskými a mezinárodními partnery.

Podle Scholze Německo tímto krokem pokračuje v usilovné podpoře Ukrajiny. Cílem je podle Scholze rychle vybavit Ukrajinu dvěma prapory tanků.

Nejprve Německo poskytne Ukrajině celkem 14 tanků typu Leopard 2A6 ze zásob bundeswehru. Další leopardy přidají jiné evropské země, kterým Německo vydá potřebné povolení k vývozu.

Scholz se souhlasem s dodávkou leopardů dlouho otálel, odhodlal se k němu až po měsících zvyšujícího se tlaku ze strany koaličních partnerů a po konzultacích se Spojenými státy.

Připraveny dodat Ukrajině další německé tanky Leopard jsou Polsko, Finsko a další tři státy.

Britský premiér Rishi Sunak již dříve potvrdil, že Velká Británie daruje Ukrajině své moderní tanky Challenger 2.


Tank Abrams (ilustrační foto).


Biden: Spojené státy pošlou na Ukrajinu 31 tanků Abrams

Americký prezident Joe Biden uvedl, že pošle na Ukrajinu 31 tanků Abrams. Současně ocenil Německo, že se rozhodlo dodat ukrajinské armádě tanky Leopard 2. Biden zdůraznil, že nejde o útočnou hrozbu vůči Rusku.

Podle Bidena je dodávka tanků Abrams nutná, aby pomohla Ukrajincům „vylepšit jejich schopnost manévrovat v otevřeném terénu“.

Podle dřívějších vyjádření USA jsou tanky Abrams těžké na výcvik a údržbu a navíc používají specifické palivo.

„Jsou to nejmocnější tanky na světě. Jsou taktéž extrémně komplexní na údržbu,“ podotkl k tomu nyní Biden. Proto pošlou USA Ukrajincům i části a vybavení na údržbu tanků.

Americký prezident prohlásil, že dodávka tanků je o „pomoci Ukrajině se bránit a chránit svou zem. Není to útočná hrozba Rusku,“ řekl.

„Není to útočná hrozba,“ zdůraznil ještě jednou.

Biden také vyzval ruské vojáky, ať se vrátí „tam, kam patří“.

Ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov označil případné americké rozhodnutí dodat Ukrajině tanky Abrams za provokaci.

„Byla by to další nehorázná provokace proti Ruské federaci. Je zřejmé, že Washington se nám záměrně snaží uštědřit strategickou porážku,“ prohlásil Antonov. (sfr)